Capital.ba

Zagreb na 36. mjestu među 70 “pametnih” gradova Evrope

13.10.2007. / 13:02

ZAGREB, Zagreb je zauzeo 36. mjesto na skali 70 “pametnih” evropskih gradova srednje veličine, na kojoj je vodeće mjesto zauzeo Luksemburg, saopšteno je u studiji pod nazivom “Evropski pametni gradovi”.
Stručnjaci tehničkih fakulteta u Beču, Ljubljani i Delftu proučili su 70 evropskih gradova kako bi na temelju šest kategorija, uključujući privredu, stanovništvo, sistem upravljanja, mobilnost, okolina i život, utvrdili zašto pružaju dobre uslove za život i za poslovanje. Na temelju tog istraživanja sačinili su pomenutu skalu.
U kategoriji “pametnog” gospodarstva istraživači su posebnu pažnju posvećivali inovativnosti, i to kroz mjerenje ulaganja u istraživanje i razvoj, stopu zaposlenosti u sektorima koji zahtijevaju visoku razinu obrazovanja i relativan broj zahtjeva za registracijom patenata, tumači Evert Meijers sa sveučilišta u holandskom Delftu.
 “Grad srednje veličine može se smatrati pametnim ako uočava viziju u navedenih šest kategorija na temelju kombinacije lokalnih uslova i aktivnosti političkih tijela, poslovnih objekata i građana”, zaključio je Rudolf Giffinger s Bečkog univerziteta.
Glavni grad Hrvatske našao se na 36. mjestu skale, čijim vrhom dominiraju gradovi nordijskih zemalja, poput Danske i Finske. Tako su se među prvih 10 – uz Luksemburg – našli danski Aarhus, Aalburg i Odense i finski Turku i Tampere.
Među evropskim se zemljama po broju pametnih gradova srednje veličine ističu još i Austrija, Njemačka i zemlje Beneluxa.
Tako su Linz, Salzburg, Innsbruck i Graz zauzeli deveto, deseto, 12. i 13. mjesto, Ljubljana se našla na 17., a Maribor na 30. mjestu. Donji dio skale zauzeli su uglavnom gradovi iz novih članica EU, poput bugarskog Rusea na 70., mađarskog Pecsa na 65., litvanskog Kaunasa na 59. i rumunjske Timisoare na 55. mjestu.
U 600 gradova srednje veličine živi 120 miliona ljudi, odnosno 40 posto ukupnog gradskog stanovništva u Evropi. Oni predstavljaju ogroman potencijal ali su često u sjeni velikih metropola i ulagači ih često ignorišu. Velika im je ipak prednost što su zahvaljujući svojoj veličini fleksibilni pa mogu poentirati pametnom politikom”, naglasio je Giffinger.
Istraživači su se kod izrade studije oslonili na podatke evropske agencije za statistiku Evrostat, a dio podataka prikupili su sami. Među uslovima za uključivanje u listu bio je broj stanovnika, od 100 do 500 hiljadama, dok broj stanovnika šire regije koji gravitiraju tom gradu nije smio premašivati 1,5 miliona. Dodatni je uslov bilo i najmanje jedan univerzitet.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!