Capital.ba

Za Rusiju iz Čačka ide 1.500 tona jabuka i 12.000 litara rakije

19.10.2019. / 15:40

ČAČAK – Za brojne srpske proizvođače Rusija više nije obećana zemlja, sa čijeg su tržišta godinama unazad ubirali milionske prihode.

Međutim, čačanski voćari nastavili su da sarađuju sa ovom istočnom zemljom.

Nebojša Jovanović, direktor ZZ “Čačanska jabuka” kaže da će 80 posto njihovog voća biti prodato u Rusiju.

“Najveći deo uskladištenih jabuka ode na rusko tržište, kao i deo iz privatnih hladnjača, to je oko 1.500 tona, a u pitanju su sorte ajdared, zlatni delišes i greni smit”, izjavio je Jovanović za RINU.

On ističe da je cijena jabuka u ovom trenutku najniža i zato proizvođačima savjetuje da je uskladište, a zatim prodaju i izvoze od decembra do aprila, kad je ponuda slabija.

“Sada u Rusiju stižu jabuke iz Kazahstana i Moldavije i cena je mnogo niska. Isto je i u našoj zemlji, velika je ponuda, tako da ovo voće sada prodaje samo ko mora i ko nema gde da ga skladišti. Pojedini voćari odlučuje se čak i da rod bace, što nikako nije rešenje, jer jedini način da se zaradi jeste skladištenje i čekanje bolje cene”, naglašava Jovanović i dodaje da se cijena jabuka uvijek formira na sedmičnom nivou.

Rusko tržište, prema njegovim riječima, postaje sve zahtjevnije, ali voćari udruženi u ZZ “Čačanska jabuka”, prošli su sve neophodne klasifikacije.

“Rusi su postali jako probirljivi, postavljaju rigorozne uslove kad su u pitanju kvalitet, zdravstvena bezbednost i način pakovanja”, navodi Jovanović.

Iz ovog dijela Srbije, u Rusiju ne ide samo jabuka već i rakija, jer su Rusi izrazili želju da uvezu suvoborsku prepečenicu.

“Dobio sam ponudu da 12 hiljada litara rakije izvezemo u Rusiju, ja sam ponudio šest hiljada, a oni su izrazili želju za duplo više, tako da ćemo sa saradnicima uspeti da im obezbedimo tu količinu. Znamo da oni piju votku, ali izgleda da su rešili da probaju i srpski domaći proizvod”, izjavio je Jovan Čeković iz Koštunića.

Inače, Rusi su ove godine zabranili uvoz breskvi, nektarina i šljiva, od četiri srpska izvoznika i 200 proizvođača, kao i uvoz svinjskog mesa koje proizvode četiri srpske kompanije. B92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!