Capital.ba

Za i protiv privatizacije Galenike

17.12.2012. / 7:35

BEOGRAD,  Ekonomisti u Srbiji  smatraju da postoji šansa da se pronađe kupac za Galeniku, jer je to u osnovi zdrava fabrika a tržište lijekova veoma značajno.

međutim, sumnjaju da će država od privatizacije te fabrike dobiti veliki novac.
Dok ekonomista Milojko Arsić smatra da je privatizacija opravdana, njegov kolega, saradnik Ekonomskog instituta Miladin Kovačević ističe da bi Galenika trebalo da ostane u vlasništvu države, kao “stabilizator tržišta lijekova”
“Galenika je kapacitet koji će sa svojim tržištem sigurno naći kupca”, istakao je Kovačević u izjavi novinarima u subotu poslije konferencije o izazovima za ekonomsku politiku Srbije u 2013. godini.

Ocenujući da je Galenika, u osnovi “vrlo zdrava fabrika, a tržište lijekova značajno”, Kovačević je izrazio žaljenje što takva fabrika “mora eventualno ići na prodaju”.

Prema riječima Kovačevića, privatizacija bi mogla da se izvrši i dokapitalizacijom, a da u vlasništvo uđe i PIO fond, koji bi se na taj način “emancipovao” od republičkog budžeta.

On je podsjetio da je Galenika bila vrlo uspješna na tržištu, navodeći da su gubici napravljeni u posljednje četiri godine posljedica, prije svega odnosa, međusobnih potraživanja i dugovanja proizvođača lijekova, veledrogerija i Fonda za zdravstevno osiguranje.
Arsić sumnja da će, upravo zbog dugova, država dobiti neki veliki novac po osnovu privatizacije te fabrike, ali poručuje da je ona opravdana.

“Mislim da Galeniku treba privatizovati, ne zato što će država dobiti neke pare, nego zbog toga što bi se popravilo upravljanje tom fabrikom“, naveo je on i dodao da je iz tog razloga važno da Galeniku kupi poznata svjetska farmaceutska kuća.

To je, kako je istakao, važno i za perspektivu djelatnosti kojom se Galenika bavi, ali i za zaposlene u toj fabrici.

U Vladi Srbije je, u četvrtak 13. decembra, poslije konsultacija kolaicionih partnera zaključeno da je trenutna finansijska pozicija Galenike neodrživa, a Ministarstvu finansija i privrede dat nalog da krene u pronalaženje strateškog partnera tom preduzeću.

Resorni ministar Mlađan Dinkić je potom najavio da će od nove godine biti raspisan međunarodni tender za prodaju te kompanije zbog visokih gubitaka od 170 miliona evra.

Tender za kupovinu većnskog učešća u Galenici, koji je Agencija za privatizaciju raspisala u decembru 2009. godine bio je aktuelan do proljeća prošle godine kada je država odustala od privatizacije te državne kompanije.

Galenika je prošlu godinu završila sa gubitkom od oko 1,432 milijardu dinara i smanjenim poslovnim prihodom, a njenu gubici iz 2011. uvećani su na 26 miliona evra u ovoj godini.

Toj državnoj kompaniji Velefarm AD i BG Farm duguju 90 miliona evra, a Vlada Srbije je ranije ove godine garantovala kredit od 70 miliona evra koji je Galenika uzela kako bi podmirila svoje dobavljače i platila tekuce troškove. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!