Capital.ba

Za 30 dana hiljade radnika u Srpskoj ostalo bez posla

24.04.2020. / 14:39

-Na Zavod se prijavilo 1.800 nezaposlenih, dok u udruženja poslodavaca procjenjuje da je otpušteno 4.500 radnika
-Broj otpuštenih bio bi znatno veći da se poslodavci ne boje da će izgubiti pravo na obećanu pomoć iz Budžeta RS
-Sindikat ogorčen: Najviše radnika otpustili privrednici koji su imali najveću dobit

 

BANJALUKA – U poslednjih mjesec dana u Republici Srpskoj hiljade radnike su ostali bez posla. Prema evidenciji Zavoda za zapošljavanje otkaz je dobilo 1.800 radnika, a prema podacima poslovne zajednice broj onih koji su ostali bez posla premašuje 4.500, saznaje portal CAPITAL.

bez posla

Na evidenciju Zavoda se od 19. marta do 22. aprila prijavilo 1.795 radnika koji su do tada bili u radnom odnosu.

To nije konačan broj onih koji su ostali na ulici, jer se pretpostavlja da se mnogi nisu ni prijavili, s obzirom da nemaju pravo na naknadu ili ne vjeruju da će na taj način, posebno u ovakvog situaciji, doći do novog posla.

Po spiskovima Zavoda, od ukupnog broja novoprijavljenih bez posla, njih 838 je bilo zaposleno na određen period i ugovor im nije produžen, dok je 856 radnika proglašeno tehnološkim ili ekonomskim viškom.

Sporazumni raskid ugovora je potpisalo 69 radnika i oni neće imati pravo na bilo kakvu novčanu naknadu.

Najveći broj onih koji su zbog posla ponovo morali da se jave Zavodu su iz Banjaluke i to njih 615, zatim iz Istočnog Sarajeva 284, Bijeljine 272, Doboja 271, Zvornika 163, Trebinja 100 i Prijedora u kom je bez posla ostalo 90 ljudi.

Najgore su prošli radnici u trgovinama koji su dobili 525 otkaza, zatim zaposleni u prerađivačkoj industriji gdje je radni odnos prekinut kod 383 radnika i u ugostiteljstvu u kojem su 344 zaposlena bila prinuđena da ponovo traže posao.

Na Biro se nisu prijavili svi otpušteni

U poslovnoj zajednici Republike Srpske sa rezervom uzimaju ove podatke, te za jedine relevantne smatraju one koje ima Poreska uprava Republike Srpske.

Prema podacima sa kojima oni raspolažu samo u martu je bilo 6.500 odjava i oko 2.000 novoprijavljenih radnika, što dovodi do minusa u broju zaposlenih od oko 4.500.

Možemo čak reći da je i to malo u odnosu na ono što se u regionu dešava, a samo zahvaljujući obećanjima vlasti da će dati kroz mjere podrške. Da toga nije bilo, situacija bi bila puno lošija“, kaže za CAPITAL predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić.

Najviše otpuštaju gazde koje su najviše zaradile

Pored toga što je svakog dana sve više radnika bez posla, smanjuje se i ponuda za radnim mjestima. Tako su na primjer preko Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske poslodavci u januaru izrazili potrebu za 1.163 radnika da bi u martu došlo do velikog pada ponude i tržište je zadržalo ponude za samo 745 radnika.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić se slaže da su mjere Vlade u velikoj mjeri doprinijele da se sačuva veliki broj radnih mjesta, ali i upozorava da su prvi u redu za pomoć oni poslodavci koji su ujedno i prvi otpuštali radnike.

Na primjer sektor trgovine je u 2019. godini ostvario odličnu dobit, a istovremeno je u njemu bez posla ostalo najviše radnika. Nije normalno da neko ko ima dobit od par miliona maraka prvi krene da ih otpušta. „FIS“ je u Bijeljini otpustio radnike da nije trepnuo, a ostvario je enormnu dobit“, kaže Mišićeva.

Dodaje kako postoje i korektni poslodavci poput „Konzuma“ koji je svojim trgovcima isplatio bonus na platu, ili „Banje Vrućice“ koja nije otpustila ni jednog radnika, a onima na odeđeno produžila ugovore.

Kada se pogleda broj onih koji su ostali bez posla može se reći da je to neka prolazna ocjena. Značajan broj poslodavaca je pokazao ozbiljnost samo zato što je znao će mu država platiti ono što je on trebao da plati“, zaključila je Mišićeva.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Za 30 dana hiljade radnika u Srpskoj ostalo bez posla

    1. EU je zakon

      Mani se Domace gazde sa balkana. Strana firma najbolja firma, jos bolje u EU. Tu izgubiš posao, ali ga odmah i dobijes, dobije pomoc hiljade km, djeca itd

    2. Lanako pljacka

      Nebojsa Ninic,ljudski otpad,vlasnik firme Lsnaco je jedan od deset najvecih pljackasa RS/BiH.

      Zapamtite to ime !

    3. Radnik

      Ako je prosjecna plata u RS oko 900 KM sto sa doprionosima izadje oko 1400KM, to znaci da bi sveukupno za plate ovih otpustenih 4500 radnika trebalo dati oko 6 300 000 KM sto je manje od cijene helikoptera od 9 000 000 KM koji je vlada planirala da kupi u ovoj krizi. Jednostavno neka tih 9 000 000 KM umjesto za helikopter potrose na plate ovim otpustenim radnicima.

    4. puka59 -COVID 19 -20 MAKLJEN

      VETERANI 317 SBBR ZENICE TVRDE JOŠ NIŠTA NIJE STRAŠNO PRATITE FEDERACIJU .POZDRAV DOMOVINI DO DOMA NARODA.

    5. Sipak

      Ocekujem pred izbore komentare poslodavaca, drzali smo radnike, obecavali su nam pomoc ako ih ne optustimo, sipak smo dobili…
      inace prihodi u rs i fbih padaju proporcionalno i dok u fbih svaki dan objave koliko je radnika ostalo bez posla (sada vec preko 20 hillada) u rs su svi zacepili gubice i ne smije niko pisnuti osim onih koji pojma nemaju pa je tako na pocetku neki premijer objavio da je u rs ostalo samo 800 radnika bez posla (u isto vrijeme u federaciji preko 5 hiljada)..

      poreskoj u rs takodje je zaprijecceno da ne objavljuje podatke dok god oni padaju – ne zivimo valjda u slobodnoj drzavi gdje vlada sloboda govora i svako radi svoj posao vec u zakrzljalom entitetu kojim upravlja vozd..