Capital.ba

Vlada nezakonito smijenjenom Tomiću isplatila 17 hiljada KM

08.09.2021. / 14:50

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske pristala je da bivšem direktoru Republičke uprave za inspekcijske poslove Predragu Tomiću isplati 17.550 KM na ime razlike plata za period od kada je smijenjen, pa do odlaska u penziju, a da on zauzvrat odustane od tužbe za naknadu štete zbog nezakonitog razrješenja, saznaje portal CAPITAL.

inspektorat srpske

Predrag Tomić (Foto: Glas Srpske)

Pristankom da sa Tomićem sklopi Sporazum o mirnom rješavanju individualnog radnog spora Vlada je priznala da je izvršila još jednu nezakonitu smjenu čiji će ceh platiti građani Republike Srpske.

„Vlada RS, Republička uprava za inspekcijske poslove, se obavezuje da će Tomić Predragu uplatiti neto iznos od 17.553 KM na ime razlike u plati koju je ostvarivao na ranijem radnom mjestu (direktor Inspektorata) i plate koju je ostvarivao na radnim mjestima na koja je raspoređivan nakon 8. maja 2018. godine, a sve zaključno sa 28. februarom 2021. godine kao danom prestanka radnog odnosa zbog navršenja radnog vijeka“, navedeno je u Sporazumu.

Tomić je obavezan da povuče tužbu koju je podnio Osnovnom sudu Banjaluka.

On za portal CAPITAL kaže da tri presude i preporuke Ombudsmana za ljudska prava BiH nisu bile dovoljne Vladi Srpske da postupi na zakonit način i vrati ga na funkciju sa koje je nezakonito smijenjen.

„Na treću presudu nisu uopšte reagovali, kao da ona ne postoji, kao ni na preporuku Ombudsmana. Uvažavajući da mi je 1. marta ove godine prestao radni status zbog odlaska u penziju, a takođe vodeći računa sa kakvim ljudima imam posla pristao sam na Sporazum o mirnom rješavanju radnog spora“, rekao je Tomić.

Dodao je da se obraćao i komisijama Narodne skupštine RS koje je upozorio da Vlada nezakonito postupa, ali da ni od njih nije bilo odgovora.

„Žao mi je što se od Republičke uprave za inspekcijske poslove pravi totalno nevažna institucija, gdje se ne obezbjeđuje ni minimum uslova za rad te institucije, gdje se o inspektorima, bez ikakve osnove, priča kao o najkorumpiranijem dijelu društva, a sa druge strane svaki stručni saradnik u Vladi ima potpuno istu platu kao i inspektor koji je ovlašteno lice za samostalno postupanje i gdje 70 odsto radnog vremena provodi na terenu“, istakao je Tomić.

Podsjećamo, Tomić je na mjesto direktora Inspektorata RS postavljen 20. oktobra 2016. godine na period od pet godina i mandat je trebalo da mu traje do oktobra ove godine, ali je smijenjen 2018. godine.

Da je smjena bila nezakonita Okružni sud Banjaluka utvrdio je u martu 2019. godine, nakon čega je u maju iste godine Vlada ispoštovala sudsku presudu tako što je razriješila v.d. direktoricu Inspektorata Danijelu Batar.

Tomić je vraćen na mjesto direktora Inspektorata. Međutim, izigran je sud jer je na istoj sjednici, samo par minuta kasnije, Vlada Tomića ponovo smijenila, a Batarevu ponovo imenovala.

Uslijedili su novi sporovi pa je Tomić po drugi put dobio spor u julu 2020. godine, a nakon istog postupka Vlade kao i u prethodnom sporu, vraćanja, pa ponovne smjene, Tomić je dobio i treći spor u februaru ove godine.

Zbog toga što ga ne vraćaju na funkciju direktora, on je u septembru prošle godine podnio krivičnu prijavu protiv predsjednika Vlade RS Radovana Viškovića.

Ovo je samo jedna u nizu nezakonitih smjena Vlade, a sporove na sličan način dobio je i bivši direktor Republičke uprave za igre na sreću Mladen Simić, o čemu je CAPITAL pisao u tekstu “Za Vladu RS ne postoji pravo i pravda, Simić smijenjen po treći put”.

„Žaliću se opet, preko advokata ću tražiti svoja prava. Mandat mi je do kraja 2023. godine“, rekao je ranije Mladen Simić.

Istraživanje CAPITAL-a pokazalo je da su mnogobrojni slučajevi gdje su političke čistke direktora urađene preko leđa građana.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!