Capital.ba

Uzgoj maline šansa za zaradu

15.11.2015. / 10:52

malinaBANJALUKA, Malina koja se u RS uzgaja na oko 757 hektara trenutno je najunosniji posao kada je riječ o poljoprivrednoj proizvodnji, a tehnike jesenjskog prskanja i zaštita od grada, samo su neke od tema studijskog putovanja malinara iz istočnog dijela Srpske u Čačak.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da su ovo putovanje organizovali za malinare iz Rogatice, Novo Goražda, Čajniča, Rudog i Višegrada.
– Cilj ove posjete bio je razmjena iskustava i upoznavanje sa savremenim tehnologijama koje malinari u zapadnoj Srbiji koriste – rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.
Dodaju da su malinari slušali stručna predavanja iz oblasti malinarstva i proizvodnje rakije na “Institutu za voćarstvo” u Čačku, koji je bio i domaćin ove posjete.
– Učesnici su obišli zasade maline i borovnice Ljubiše Milijanovića iz Stupčevića kod Arilja i zasad maline Višeslava Radovanovića, koji imaju višedecenijsko iskustvo u ovoj oblasti – istakli su u Ministarstvu.
Naglašavaju da su malinari obišli i destileriju rakije “Minić” u mjestu Donja Trepča kod Čačka, u kojoj se rakija od više vrsta voća proizvodi posljednjih 30 godina.
Poljoprivredna zadruga “Uvac” iz Rudog okuplja oko 120 zadrugara koji na više od 40 hektara uzgajaju malinu.
– Više od 90 odsto površina zasađeno je malinom sorte “vilamet”, a preostalih 10 odsto čini sorta “miker”- kazao je agronom Milovan Topalović.
On je istakao da je Zadruga ove godine otkupila oko 195 tona maline, što je znatno više nego prethodne dvije godine.
Malinar Sveto Simić u svom porodičnom domaćinstvu uzgaja malinu na površini od oko osam dunuma već 12 godina.
– Ove godine ubrali smo negdje oko osam tona maline, što je izuzetno dobar rod i, kada je riječ o poljoprivredi, uzgoj maline je trenutno najunosniji posao – kazao je Simić.
Ističe da je cijena trenutno zadovoljavajuća i kreće se oko 3,30 maraka po kilogramu, a opština i Ministarstvo poljoprivrede pomažu malinare kroz razne subvencije i premije. Simić ističe da su iskustva malinara koja su čuli u Čačku veoma značajna za unapređenje proizvodnje.
– Kao nešto najznačajnije, što sam već primijenio jeste jesenjsko prskanje malinjaka, koje doprinosi znatno većim prinosima – istakao je Simić.
Premije
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da se svake godine malinarima isplaćuju premije za proizvedenu i prodatu malinu.
– Do sada je isplaćena premija za oko 1,63 miliona kilograma maline, po cijeni od 0,44 maraka po kilogramu – rekli su u Ministarstvu. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!