Capital.ba

Usporeni ekonomski rast se nastavlja

15.11.2011. / 14:24

SARAJEVO, Svjetska banka prognozira u ovoj i idućoj godini spor rast ekonomija jugoistočne Evrope, uključujući i BiH, čiji će očekivani rast bruto domaćeg proizvoda s ovogodišnjih dva odsto biti smanjen na jedan odsto, navodi se u prvom redovnom izvještaju Svjetske banke za jugoistočnu Evropu.

Ekonomije regiona i dalje su pod uticajem turbulencija u evrozoni, tako da se u ovoj godini za Albaniju, BiH, Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju i Srbiju očekuje rast od nekih 2,5 odsto na realnom godišnjem nivou, a u 2012. nešto manji od 2,1 odsto.

“Radi se o očekivanjima pod pretpostavkom da se kriza u evrozoni, ako ne bude riješena, neće dalje pogoršavati”, rekao je na prezentaciji izvještaja u Sarajevu Damir Ćosić, glavni ekonomista Svjetske banke za BiH.

Kao kratkoročna mjera vlastima u BiH savjetuje se oprez u planiranju budžeta za 2012. godinu i nastavak započetih reformi, posebno prilagođavanje javne potrošnju u socijalnom sektoru potrebama najugroženijih te smanjenje plata zaposlenima u javnom sektoru.

“Dugoročna mjera djelovanja bilo bi ubrzavanje investicija, uključujući bržu implementaciju odobrenih projekata, i jačanje konkurentonsti”, rekao je Ćosić i istakao da BiH trenutno ima na raspolaganju milijardu evra odobrenih a nepovučenih sredstava, što predstavlja skoro osam odsto bruto domaćeg prihoda.

Putem video-linka dijelove izvještaja koji se odnose na region novinarima u regionalnim centrima predstavio je vodeći ekonomista Svjetske banke za zapadni Balkan Ron Hud, koji je uvjeren da dublja integracija jugoistočne Evrope u EU pruža najbolje dugoročne izglede za ekonomski rast.

On je upozorio da bi, ukoliko kreatori politike u evrozoni zakažu i kriza se pogorša, ekonomski rast u jugoistočnoj Evropi mogao biti puno slabiji.

Efekti daljeg usporavanja svjetske ekonomije i prolongirana neizvjesnost u vezi sa krizom u evrozoni će, prema izvještaju, uticati na ekonomije jugoistočne Evrope putem trgovine, direktnih stranih investicija, stranih banaka te doznaka iz inostranstva.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!