Capital.ba

Turci otpisani, zainteresovana firma iz Srbije

27.05.2019. / 16:22

BIJELJINA – Skupština povjerilaca bijeljinske „Šećerane“ u stečaju odbacila je danas ponudu turske firme „Sariel“ za kupovinu ove fabrike, jer nije ponuđena dogovorena cijena niti adekvatna bankarska garancija.  Istovremeno, u sud je stiglo pismo namjere firme „Niva“ iz Srbije, koja je zainteresovana da kupi fabriku.

Skupština povjerilaca bijeljinske Fabrike šećera u stečaju je na današnoj sjednici, koja ja trajala pet sati, donijela odluku da se nastavi prodaja imovine fabrike putem javnog oglašavanja i prikupljanja javnih ponuda, sa početnom minimalnom cijenom od 10 miliona KM.

Predsjednik Odbora povjerilaca Fabrike šećera u stečaju Vojislav Nikolić izjavio je da je ponuda turske firme „Sariel Petrol enerdži“ odbijena kao neprihatljiva i nekompletna, odnosno da ne predstavlja dovoljnu garanciju da se sa njima može napraviti dobar posao.

„U spis suda je stiglo pismo namjere srbijanske firme „Niva“ iz Žablja koja se bavi proizvodnjom medicinske opreme. Zainteresovani su da snime stanje u fabrici i da nakon toga daju svoju ponudu“, izjavio je Nikolić, naglasivši da je Odbor povjerilaca ovlašten da nastavi sa prodajom stečajne imovine po cijeni od 10 miliona KM, te da se paralelno uradi pravni okvir za izradu plana reorganizacije stečajnog dužnika, s namjerom da se imovina stečajnog dužnika podijeli povjeriocima kao namirenje za priznata potraživanja.

Skupština povjerilaca danas nije raspravljala o smjeni stečajnog upravnika Nebojše Matića,  jer predlagači za smjenu nisu potpisali obrazloženje za Matićevu smjenu.

Govoreći o sudbini bijeljinske „Šećerane“ i samog stečaja, Nebojša Matić kaže da je sudbina fabrike i dalje neizvjesna.

„Turska punuda je potpuno odbijena, kao neozbiljna, jer je u njoj  navedeno 4.800 evra. Nudili su bankarsku garanciju koja nije naplativa na prvi poziv, već, ukoliko bude novca na računu, onda bi platili. Skupština povjerilaca je to jednoglasno odbila. Prodaja imovine stečajnog dužnika će se nastaviti, ali će se istovremeno ispitati i pravna procedura za mogućnost da povjerioci postanu vlasnici „Šećerane“. Za dva do tri dana ponovo ću raspisati oglas o prodaji  imovine bijeljinske šećerane za iznos od 10 miliona KM“, izjavio je Matić.

On je rekao i da je Skupština dala saglasnost stečajnom upravniku da obavijesti predstavnike firme „Niva“ i da ih pozove na sjednicu Odbor povjerilaca da vidi stanje u fabrici i da dostave ponudu.

„Oni su naveli da bi zaposlili minimalno 100 radnika, što je veoma interesantna ponuda“, kazao je Matić.

Nastavak Skupštine povjerilaca dogovoren je za 4. jul  kada će dati svoje mišljenje o prijedlogu za Matićevu smjenu, dok će konačnu odluku, odnosno rješenje, donijeti stečajni sudija.

Prije Skupštine povjerilaca, ponudu turske firme odbacio je i Odbor povjerilaca „Šećerane“, o čemu smo ranije PISALI.

Stečaj u “Šećerani” traje nepune četiri godine, a do sada je propalo nekoliko pokušaja prodaje. Priznata potraživanja povjerilaca „Šećerane“ iznose oko 16,2 miliona KM.

Pored turskih firmi, za „Šećeranu“ je ranije bio zainteresovan i Goran Vajkić koji je nudio 6,9 miliona KM, te firma iz Vijetnama koja je prva odustala.

CAPITAL: Lj. Lj.

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Turci otpisani, zainteresovana firma iz Srbije

    1. Direkt

      Secer i brasno su najbolji biznis, a secer na neki nacin pogotovo. Samo su dvije secerane u BiH, od kojih samo jedna radi, a potrebe ima itekako. Kao sto je nafta bitna za transport, tako je i secer bitan za prehrambenu industriju.

    2. Ex zona

      Žitnice i secerane ja nikad ne bi kupio da imam milijone…prevelik rizik ex zone. Mnogo vas ne zna da je prasina uzrok brojnih eksplozija, manje naftna industrija ili plinska. Kad vidim siluse, istrosenu mehanizaciju i hidravliku koja radi uz postrojenja samo cekas kad ce lupnit pola grada u zrak.
      Svi radnici bi trebali kroz explosion obuku.