Capital.ba

Tokio opet najatraktivnija investiciona destinacija u Aziji

16.12.2013. / 7:30

tokioLONDON, U 2013. godini došlo je do značajnih promjena na investicionim tržištim azijsko-pacifičkog regiona, konstatuje se u izvještaju globalne konsalting kompanije “PwC”.

Ovogodišnji izvještaj “Trendovi na tržištu nekretnina azijsko-pacifičkog regiona”, globalna revizorska kuća je stavila Tokio na vrh liste najboljih investicionih destinacija u 2014.

Posmatran kao cjelina, Japan se, nakon pet godina, vratio na mjesto najatraktivnijeg investicionog tržišta. “Labava monetarna politika i devalvirani jen učinili su japansko tržište pristupačnijim, a obnovljena spremnost zemlje da investira u inostranstvo, vratila je Japan na svjetsku scenu” kaže se u izvještaju.

“Kada imate vladu koja očajnički želi stimulisati inflaciju i koja novčano potpomaže JREITS, (neka vrsta investicionog fonda za ulaganje u nekretnine) …možete očekivati samo pozitivna kretanja” objašnjavaju stručnjaci iz “PwC” (PricewaterhouseCoopers).

Na drugom mjestu je Šangaj, koji je opisan kao “evergreen” investiciona destinacija. “Tržište nekretnina u Šangaju privlači strane investitore jer ima imidž tržišta niskog rizika za one koji su voljni da investiraju u centrima koje slabije poznaju”.

Uprkos nedostatku tržišne transparentnosti, te birokratskim preprekama i nelojalnoj konkurenciji domaćih firmi i preduzetnika, glavni grad Indonezije, Džakarta je na trećem mjestu po investicionim potencijalima.

Glavni grad Filipina, i najveći privredni i industrijski centar arhipelaga, Manila, napredovala je na četvrto mjesto najboljih investicionih destinacija.

Pet gradova sa najboljim investicionim mogućnostima u 2014. zaokružuje grad koji je manje-više uvijek atraktivan za investitore, Sidnej. Najveći australijski grad je ove godine već zabilježio solidan oporavak tržišta nekretnina.

S druge strane, usljed nemogućnosti vlade da vrati zemlju na put nekadašnjeg prosperiteta, indijski gradovi su uveliko izgubili investicionu privlačnost. Mumbai (Bombaj) koji je u 2013. bio rangiran na trećem mjestu, na rang listi investicionih potencijala u 2014. pao je na 23. poziciju.

“PwC” rang lista gradova azijsko-pacifičkog regiona po investicionom potencijalu 2014.godine

1. Tokio, (Japan)
2. Šangaj, (Kina)
3. Džakarta, (Indonezija)
4. Manila, (Filipini)
5. Sidnej, (Australia)
6. Guangzhou, (Kina)
7. Singapur
8. Peking, (Kina)
9. Osaka, (Japan)
10. Šenžen, (Kina)
11. Bangkok, (Tajland)
12. Kineski sekundarni gradovi (121 grad, od milion do 3 milona stanovnika, uglavnom centri brzorastućih industrija: IT, farmacija,mašinogradnja,)
13. Melburn, (Australia)
14. Kuala Lumpur, (Malezija)
15. Seul, (Južna Koreja)
16. Tajpej, (Tajvan)
17. Okland, (Novi Zeland)
18. Kong Kong
19. Ho Ši Min (grad), (Vijetnam)
20. Bangalor, Indija
21. Nju Delhi, (Indija)
22. Čenaj (Indija)
23. Mumbai (Indija)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!