Capital.ba

Šupić: Milioni maraka za poplavljeno stanovništvo

23.05.2014. / 14:08

1TREBINJE, Proizvodna i distributivna preduzeća “Elektroprivrede Republike Srpske” /ERS/ uplatiće ukupno 800.000 KM za pomoć poplavljenom stanovništvu u Srpskoj, dok će zaposleni odricanjem od po jedne dnevnice prikupiti 300.000 KM, rekao je danas direktor za ekonomsko-finansijske poslove u ERS-u Blagoje Šupić.

On je rekao novinarima u Trebinju da je na kolegijumu direktora svih preduzeća iz sastava ERS-a odlučeno da na račun za posebne namjene po 100.000 KM uplate Hidroelektrane /HE/ na Trebišnjici, HE na Drini, HE na Vrbasu, Rudnik i Termoelektrana Gacko, Rudnik i Termoelektrana Ugljevik, “Elektrokrajina” i matično preduzeće, dok će po 50.000 KM uplatiti “Elektrohercegovina” i “Elektrodistribucija Pale”.

Šupić je napomenuo da u ovoj akciji neće učestvovati “Elektro-Doboj” i “Elektro-Bijeljina”, jer su zahvaćeni poplavama.

Podsjetivši da su znatno oštećena energetska postrojenja, odnosno distributivne mreže i transformatori, Šupić je naveo da u ERS-u postoji Fond solidarnosti namijenjen za havarijske situacije i za obnovu postrojenja, pa je dogovoreno da se za te namjene uplati jednokratna pomoć od pet miliona maraka.

Prema njegovim riječima, HET, HE Višegrad, Rudnik i Termoelektrana Gacko i Rudnik i Termoelektrana Ugljevik uplatiće po milion maraka, a po 500.000 KM matično preduzeće i Hidroelektrane na Vrbasu.

“Prema okvirnim procjenama, najveće štete su u `Elektro-Doboju`, gdje su i upravna zgrada i kompletno skladiše potopljeni, kao i veliki broj trafostanica i uređaja, pa će ovom preduzeću biti donirano tri miliona KM, `Elektro-Bijeljini` milion i po KM, dok će `Elektrokrajina` dobiti 500.000 KM”, precizirao je Šupić.

On je podsjetio da su, između ostalog, iz svih magacina distributivnih preduzeća rezervni dijelovi, oprema i stubovi poslati distributivnim preduzećima koje je zahvatila poplava, te da su aktivirani svi raspoloživi kapaciteti, dok su iz proizvodnih preduzeća upućeni timovi za spasavanje i sva oprema koja je mogla da pomogne poplavljenim područjima.

Izvršni direktor za tehnička pitanja u ERS-u Maksim Skoko, govoreći o trenutnoj energetskoj situaciji na području Republike Srpske, istakao je da je najugroženiji Šamac, gdje 2.700 stanovnika nema električnu energiju.

“Ekipe su na terenu i spremne su da priključe napon onog momenta kada se voda povuče. U Šamcu se trenutno radi na sanaciji trafostanice `Šamac 2` koja se priprema za stavljanje pod napon”, rekao je Skoko, dodajući da se očekuje da tokom dana ili sutra veliki broj stanovnika ove opštine dobije električnu energiju.

On je naveo da u Doboju svega 900 potrošača nema struju, dok je na području Bijeljine oko 2.200 potrošača bez električne energije.

Ističući da je na području Srpske trenutno bez struje 5.780 stanovnika, odnosno oko jedan odsto ukupnog broja potrošača, Skoko kaže da će ekipe intenzivno raditi na terenu sve dok i posljednji potrošač ne dobije električnu energiju, ali da brzina zavisi od povlačenja vode.

On je naglasio da je ERS i u ovako teškom trenutku u mogućnosti da izvozi električne energiju, te da u “Elektroprivredu Srbije” /EPS/ dnevno plasira 180 megavata po najnižoj cijeni od 35,20 evra za megavat-čas.

U ERS-u napominju da nije isključena mogućnost da se jedan dio pomoći međunarodnih institucija pokuša izdvojiti za subvencioniranje električne energije poplavljenom stanovništvu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!