Capital.ba

Suficit u izvozu namještaja 350 odsto

17.03.2016. / 12:54

drvna industrijaSARAJEVO, Iz godine u godinu BiH bilježi rast izvoza u oblasti drvne industrije, što pokazuje i prošlogodišnji suficit od 350 odsto, ali je, i pored dobrog poslovanja, potrebno kreirati bolji ambijent za poslovanje, izjavio je danas u Sarajevu potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić.

On je prije početka seminara “Kvalitetom do većeg izvoza drvne industrije” naveo da u BiH još postoje teškoće pri finalnoj proizvodnji i obradi drveta, te u nabavci kvalitetne oblovine, dodavši da se oblovina iz BiH i dalje izvozi kao ogrev.

“Nadležne institucije moraju preduzeti sve kako bi u prvi plan stavile finalnu proizvodnju namještaja i njegov izvoz”, naglasio je Egrlić, istakavši da su proizvođači iz BiH spremni za izvoz proizvoda na međunarodno tržište, samim tim što je glavni spoljnotrgovinski partner BiH, kada je riječ o izvozu namještaja, upravo EU.

On je rekao da BiH, u odnosu na region, prednjači u izvozu namještaja, ali da je potrebno da vlast osnuje fondove za izvoznike i osmisli povoljne kredite za obrtni kapital.

Predsjednik Asocijacije drvne industrije i šumarstva pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Suhad Ećo istakao je da ovoj grani privrede i dalje pravi problem nepostojanje zakona o šumama u Federaciji BiH /FBiH/.

“Ono što nas raduje jeste da Vlada FBiH pokušava da riješi taj problem i juče se na Ekonomsko-socijalnom vijeću našao ovaj zakon”, rekao je Ećo novinarima.

On je naveo da je jedina povlastica za drvoprerađivače, koja je podrazumijevala da su izvoznici bili oslobođeni plaćanja 10 odsto poreza na dobit, novim prijedlogom zakona ukinuta.

Prema njegovim riječima, drvoprerađivači očekuju podsticaje i veću podršku jer izvoz proizvoda koji zahtijevaju veći stepen finalizacije bilježi rast od šest odsto u odnosu na prošlu godinu.

“Firme iz BiH su postigle maksimum i ono što nam sada treba jesu tehnološke investicije jer se proizvođači susreću sa problemima završne obrade i kvaliteta proizvoda”, naglasio je Ećo.

On smatra da je neophodno da budu izdvojena i veća sredstva za promociju drvne industrije jer prozvođači iz BiH ostvaruju značajne rezultate u nastupima na međunarodnim sajmovima. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!