Capital.ba

Sudski postupci u BiH traju predugo: Jedan slučaj korupcije rješavaju četiri godine

15.11.2021. / 10:31

SARAJEVO – Put do epiloga u predmetima visoke korupcije u BiH traje gotovo četiri godine, pokazala je analiza sprovedena na zajedničkom nivou vlasti.

korupcija

Foto: PIxabay

Riječ je o istraživanju “Prosječno vrijeme potrebno za rješavanje predmeta u sudovima” koje je sproveo i objelodanio jedan sektor Zajedničke službe u Parlamentu BiH za potrebe poslanika i delegata.

U tom radu su sumirani podaci iz institucija BiH i EU o tome koliko je prosječno potrebno vremena da zaprimljeni predmeti dobiju epilog u prvostepenim postupcima u BiH, ali i u određenim postupcima u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji.

Iz relevantnih izvještaja se vidi da sudski postupci u BiH traju predugo i da su sudovi utvrdili kršenja prava na suđenje u razumnom roku koje je zagarantovano Ustavom BiH i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Iz priloženih podataka proizlazi da je u domaćim sudovima još neriješeno oko 2,2 miliona predmeta, od čega je 1,9 miliona onih koji se odnose na neplaćene račune za komunalne usluge.

Na to duže vrijeme upozoravaju domaći i strani stručnjaci koji drže pod lupom sektor pravosuđa, a svima je zajedničko interesovanje za predmete koji stoje pod oznakom visoka korupcija.

„U predmetima visoke korupcije koji su okončani pravosnažnom presudom dužina trajanja postupaka je 1.351 dan, što je 4,5 puta duže od optimalnog roka od 298 dana koji je odredio Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH za završetak prvostepenog i žalbenog postupka“, piše u dokumentu.

U slučajevima korupcije, okarakterisanim kao srednji nivo, do pravosnažne presude prođe u prosjeku 939 dana.

Radom sudova u BiH bavila se i Evropska komisija.

U izvještaju o BiH za 2020. godinu, čiji su dijelovi sastavni dio nove parlamentarne analize, ističe se da postupci i dalje traju predugo u BiH, uz ocjenu da je potrebno ojačati rukovodeći nadzor od strane predsjednika sudova i glavnih tužilaca.

Istraživanje parlamentarnog sektora je pokazalo i da je pandemija virusa korona pomrsila određene konce i u pravosuđu jer je u 2020. godini ukupan broj slučajeva koji čekaju epilog povećan za 5,2 odsto u odnosu na raniji period. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!