Capital.ba

Sudbina Unisa ponovo u rukama povjerilaca

13.08.2022. / 11:30

DERVENTA – Preduzeće “Feromaster” iz Dervente nije uplatilo 27,15 miliona maraka, koliko je na licitaciji ponudilo za imovinu fabrike cijevi “Unis” u stečaju, tako da će o daljoj sudbini ovog propalog preduzeća odlučivati Odbor povjerilaca.

unis

FOTO: Agencije

Potvrdio je to “Glasu Srpske” stečajni upravnik “Unisa” Dragan Danilović dodavši da je sjednica Odbora zakazana za 22. avgust.

Biće to prva sjednica Odbora otkako sam preuzeo dužnost stečajnog upravnika. Na sjednici će biti riječi o daljoj prodaji i novoj cijeni imovine “Unisa””, rekao je Danilović.

Podsjećanja radi, prva prodaja imovine “Unisa” propala je jer nije bilo ponuda, a potom je drugo usmeno nadmetanje održano 6. juna, kada je imovina bila ponuđena za 13,5 miliona maraka i pojavila su se četiri kupca, od kojih je najbolju ponudu od čak 27,2 miliona maraka dala derventska kompanija “Frukta trejd”.

Iako je važila za najozbiljnijeg kupca jer je ranije otkupila i 31 milion maraka priznatih potraživanja kompanije “Heta” te tako postala jedan od daleko najvećih povjerilaca u “Unisu”, kompanija “Frukta trejd” nije uplatila izlicitirani iznos.

Nakon toga čekalo se na drugu na listi najpovoljnijih ponuda, odnosno da preduzeće “Feromaster” uplati iznos koji je ponudilo. I njemu je rok za uplatu istekao 11. avgusta.

Nismo uplatili, pa ćemo vidjeti šta će se desiti idući put“,  kratko je za “Glas” rekao Zoran Knežević, vlasnik firme “Feromaster”.

Problemi u nekadašnjem privrednom gigantu trajali su godinama.

Kroz plan finansijskog i operativnog restrukturiranja fabrike cijevi, koji je usvojen 2017. godine, trebalo je da dugovanja budu izmirena u narednih deset godina, ali ga uprava preduzeća od početka nije poštovala pa je u veoma kratkom roku propao.

Stečaj u tom propalom preduzeću otvoren je 17. decembra 2019. godine, a imovina preduzeća procijenjena je na više od 40 miliona maraka, a odlučeno je da se sve prodaje kao cjelina, čime su posebno nezadovoljni bivši radnici “Unisa” jer smatraju da se pojedinačnom prodajom moglo obezbijediti znatno više novca. U ovoj situaciji, dodaju, i ako imovina bude prodata, za njih neće ostati ni marka.

Prema riječima bivših radnika “Unisa”, to propalo preduzeće vlasnik je akcija i u jednoj litvanskoj firmi, a priča se i o akcijama u Njemačkoj. Bivši radnici tvrde da se sve to pokušava unovčiti, ali nisu uvjereni da će dugovanja “Unisa” prema njima ikada biti namirena.   Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!