Capital.ba

Štednja u dinarima veća za 45 odsto

04.03.2012. / 7:40

BEOGRAD, Dinarska štednja stanovništva u Srbiji povećana je u 2011. godini za skoro šest milijardi dinara, odnosno 44,9 odsto.

Tako je na kraju decembra dostigla iznos od 19,36 milijardi dinara, objavila je Narodna banka Srbije.
Iznos od gotovo šest milijardi dinara predstavlja najveći godišnji rast dinarske štednje od 2001. godine.
Uz visok rast dinarske štednje, u 2011. godini je poboljšana i ročna struktura dinarske štednje.

Najveće povećanje, posmatrano po ročnoj strukturi, zabilježila je štednja oročena na period od tri mjeseca do šest mjeseci, za 1,85 milijardi dinara.

Apsolutni rast štednje te ročnosti praćen je i većim rastom njenog učešća u ukupnoj dinarskoj štednji, sa 11,2 odsto na 17,3 odsto.

I dinarska štednja oročena na period od šest mjeseci do jedne godine zabilježila je izraženiji rast, sa 2,7 milijardi na 4,31 milijardi dinara, a njeno učešće u ukupnoj dinarskoj štednji povećano je sa 20,3 odsto na 22,3 odsto.

Upravo štednja te ročnosti, ako se isključi štednja po viđenju, imala je najveće stanje na kraju 2011.

Mjesečna dinamika promjene dinarske štednje pokazuje da je oročena dinarska štednja, isključujući depozite po viđenju, tokom 2011. konstantno rasla, osim u maju.

Najveći mjesečni rast oročene štednje ostvaren je u novembru, 1,91 milijardi dinara, i decembru – dvije milijarde dinara, kada su banke, kao i prethodnih godina, ponudile nešto atraktivnije kamatne stope na štednju. Ipak, u odnosu na praksu iz prethodnih perioda ponuđene stope su imale umjereniji rast.
Prema rezultatima anketa banaka koje je NBS povremeno sprovodila tokom 2011. godine, glavni razlozi koji su uslovili konstantni rast dinarske štednje su veće kamatne stope i povoljniji poreski tretman u odnosu na deviznu štednju – na prihod od kamate po osnovu dinarske štednje porez se ne plaća, dok se na kamatu po osnovu devizne štednje porez plaća po stopi od 10 odsto.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!