Capital.ba

Srbiji 20 miliona evra za stambeno zbrinjavanje izbjeglica

27.06.2017. / 8:15

BEOGRAD, Na jučešnjoj skupštini donatora Regionalnog stambenog programa za zbrinjavanje izbjeglica, Srbiji je odobreno novih 19,9 miliona evra, rekao je ministar spoljnih poslova i predsjednik Komisije za koordinaciju procesa trajne integracije izbjeglica Vlade Srbije Ivica Dačić. 

Dačić je, obraćajući se na sjednici Upravnog odbora Regionalnog stambenog programa u Beogradu, istakao da će ovom donacijom biti finansirana dodjela 938 stambenih rješenja, od čega za 358 stanova, 30 montažnih kuća, 250 paketa građevinskog materijala i 300 seoskih kuća za izbjegle iz Hrvatske i BiH.

“Srbiji je, ne računajući ovu najnoviju donaciju, do sada odobreno 103,5 miliona evra donatorskih sredstava za realizaciju oko 5.000 stambenih rješenja za najugroženije izbjegličke porodice”, rekao je Dačić.

On je istakao da je prema procjenama potrebno stambeno riješiti još oko 7.000 izbjegličkih porodica, što bi moglo da bude realizovano u naredne četiri godine.

Dačić je naglasio da je Regionalni stambeni program trenutno jedno od najvećih gradilišta u Srbiji i regionu, te dodao da se ne smije zaboraviti da bi više hiljada porodica u regionu, od kojih najveći broj u Srbiji, trebalo da dobije dom zahvaljujući ovom programu.

“Vjerujem da više niko nema dilemu da ćemo Program uspješno sprovesti”, rekao je Dačić.

On je podsjetio da u Srbiji, osim izbjeglica iz bivše Jugoslavije boravi i više od 200.000 interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije, za koja se ni poslije 18 godina nisu stekli uslovi za održivi povratak.

“Nadamo se da će u sljedećem periodu doći do pozitivnog razvoja događaja i u vezi sa ovim pitanjem, i da ćemo interno raseljenim licima moći da ponudimo rješenja, uz uvažavanje prava koja imaju i koja im ne smiju biti oduzeta”, rekao je Dačić.

On je naveo da je posebno ponosan na humani pristup građana i Vlade Srbije prema izbjeglicama i migrantima iz Azije, Afrike i sa Bliskog istoka, te što ni u jednom trenutku nije zloupotrijebljeno u dnevnopolitičke svrhe.

“Ovakav humani pristup je posljedica iskustava sa raseljavanjima u poslednje dvije decenije, koja su trajno obilježili zemlje regiona”, dodao je Dačić.

Ministar bez portfelja u Vladi Srbije zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović naglasila je da je kroz ovaj program mnogo toga urađeno, ali da, u saradnji sa partnerima, može da se uradi i više.

Ona je navela da će kao nacionalni koordinator IPA programa, lobirati da se ovih gotovo 20 miliona evra za stambeno zbrinjavanje izdvoje upravo iz višekorisničkog IPA programa.

Joksimović je objasnila da će lobirati, jer je nacionalna IPA Srbije umanjena za deset miliona evra, zbog rješavanja migrantske krize.

Predstavnik EU Oskar Benedikt rekao je da stambeni program predstavlja vrijednosti Evrope, kao što su solidarnost, saradnja i pomirenje.

Američki ambasador Kajl Skot najavio je da će SAD dodijeliti fondu znatna dodatna sredstva, ali nije mogao da kaže tačan iznos.

Njemački ambasador Aksel Ditman rekao je da je srećan što će u ovoj godini broj stambenih rješenja za izbjeglice realizovanih ovim stambenim programom u regionu iznositi 3.000, te što će taj trend biti nastavljen.

Regionalni stambeni program je zajednički višegodišnji program Srbije, BiH, Crne Gore i Hrvatske, čiji je cilj obezbjeđivanje trajnih stambenih rješenja za 27.000 najugroženijih izbjegličkih porodica u regionu, od kojih je više od polovine u Srbiji.

Ovaj program je počeo da se sprovodi u Srbiji krajem 2013. godine.

Izbjegličkim porodicama obezbjeđuju se četiri tipa stambenih rješenja – stanovi, montažne kuće, seoska domaćinstva i paketi građevinskog materijala.

Regionalni stambeni program sprovodi se uz podršku OEBS-a i UNHCR-a, a finansiran je sredstvima EU, koja je najveći donator, zatim SAD, Njemačke, Italije, Norveške, Švajcarske, Danske, Turske, Luksemburga, Kipra, Rumunije, Češke, Slovačke i Mađarske. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!