Capital.ba

Srbija sa tržištem CEFTE razmijenila 3 milijarde dolara

17.11.2007. / 9:00

Beograd — U prvih devet meseci ove godine, Srbija je sa članicama sporazuma Cefta ostvarila robnu razmenu od tri milijarde dolara.
Učešće Srbije u ukupnoj razmeni svih država-članica sporazuma Cefta je 21,3 odsto. Na trećem godišnjem forumu Cefte, koji organizuje grupa Ekonomist medija, potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić ocenio je da je za Srbiju Cefta drugo tržište po značaju, posle tržišta Evropske unije.

Za Srbiju je Sporazum o slobodnoj trgovini zemalja jugoistočne Evrope (Cefta) veoma bitan, jer je čak 90 odsto suficita ostvareno u trgovini sa zemljama Cefte, izjavio je Đelić.

On kaže da iz Srbije potiče čak polovina poljoprivrednih proizvoda koji se uvoze u zemlje Cefte. Zato je to za Srbiju, posle tržišta Evropske unije, najznačajnije tržište i da pomaže Srbiji da se pripremi za oštru evropsku konkurenciju.

Srpski privrednici tvrde da je stupanjem na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini između zemalja jugoistočne Evrope zaista zabeležen privredni rast, ali da se još uvek malo govori o prednostima koje Cefta donosi.

“Postoji određeni problemi. Mislim da se veoma malo govori o Cefti”, kaže Slobodan Vučićević, predsednik uprave “Droga Kolinska” i direktor “Grand kafe”.

“Možda su okolne zemlje zaokupljene pre svega ulaskom u EU, a manje se bave kako da poprave svoje ekonomije i standard svojih građana”, kaže on.

“PR nije odigrao pravu ulogu – postoje određeni problemi i postoje određeni otpori od strane određenih zemalja, naročito kada su u pitanju vancarinske barijere”, kaže on.

Najveći pomak u robnoj razmeni sa zemljama u okruženju ostvaruje poljoprivreda, jer od ukupnog izvoza ovih proizvoda na tržište zemalja regiona, koje su potpisale sporazum Cefta, čak 50 odsto ima poreklo iz Srbije. Izvor: B92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!