Capital.ba

Srbija planira kupovinu “Elektroprivrede Republike Srpske”

05.08.2019. / 11:26

BEOGRAD, “Elektroprivreda Srbije” (EPS) planira kupovinu elektroprivreda u komšiluku, a prva na listi je “Elektroprivreda Republike Srpske” (ERS), pišu beogradske “Večernje novosti”.

HE Foča HE Paunci

Prva elektroprivreda, najbliža ovom scenariju je u Republici Srpskoj, sa kojom EPS ima mnogobrojne zajedničke projekte.

Da li će doći do širenja ne zavisi samo od ekonomskih pitanja, jer je energetsko pitanje uvijek imalo političku težinu.

Da Srbija ne planira da proda EPS, jer želi da da kupuje elektroprivrede iz okruženja i širi i jača svoju energetsku kompaniju, nedavno je potvrdio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Napomenuo je da je to i političko pitanje, jer bez obzira na sredstva, koja treba obezbjediti, do kupovine neće doći ukoliko komšije ne žele Srbiji prodati svoje elektroprivrede.

“Elektroprivreda Srbije” sa svojim kapacitetom predstavlja najveću fabriku struje na Balkanu. Veća je od svih elektroprivreda sa prostora velike Juguslavije i to zajedno.

„Energetski sistem SFRJ je bio fascinantan, usklađen i moćan“, konstatuje Dragan Šagovnović, generalni direktor “Ekonomskog instituta” u Beogradu i dodaje da „to što su ti sistemi bili uvezani i kompatibilni je dobra osnova za širenje EPS-a u regionu“.

“Ekonomski institut” je, napominje, još 2008. godine pokrenuo incijativu za spajanje EPS-a i kompanije “Elektroprivreda Republike Srpske”.

Koji bi model spajanja dveju elektroprivreda bio – osnivanje zajedničkog preduzeća, kupovina ili nešto treće, zavisi od političke volje u okruženju. EPS je već sad najveći na Balkanu, veći od njih svih zajedno. Ali preduzeće nastalo spajanjem ERS-a i EPS-a bi bilo veoma respektabilno na balkanskom tržištu električne energije. S druge strane, to bi olakšalo mnoge zajedničke poslove“, kaže Šagovnović.

Kod eventualne kupovine crnogorske elektroprivrede, prema riječima našeg sagovornika, moglo bi da bude problema, upravo iz političkih razloga.

Stručnjaci ističu da Srbiju sad najviše interesuje mogućnost razvoja hridroenergije i struje koja bi se dobijala na taj način.

Upravo zbog toga im je u sferi interesovanja Republika Srpska, koja dijeli Drinu sa Srbijom, a ta saradnja bi bila i osnov za ERS, jer bi mogli da se ubrzaju mnogi zajednički projekti.

Među najvećim energetskim planovima Srbije i Bosne i Hercegovine je izgradnja tri hidroelektrane na srednjoj Drini, čija se vrijednosti procjenjuje na 900 miliona evra.

Izvor: Večernje novosti

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Srbija planira kupovinu “Elektroprivrede Republike Srpske”

    1. Niska cijena

      Sad treba sacekat i izdrzat. Ako ste cekali od 2008 sto nebi jos 2 godine na bar neku zaradu. Tad bila akcija HETR 2.8km, danas samo 0.2km !!! Pa nismo u africi da bi valjda prodavali eliti po toj cijeni. Ili pustis unucima ilu prodas acije bar za 0.8 km.

    2. Danijel

      o cemu to:?

      Trampa Telekom Srpske za ERS, kao što je i bilo ponuđeno prije par godina.
      Telekom Srbija izlazi sa BiH tržišta i napokon Deutsche Telekom može da ih kupi bez konflikta na BiH tržištu (kroz vlasništvo u Eronetu).
      Dodik onomad ispao iznenađujuće odlučan kada je odbio taj prijedlog Vučića.

    3. r. mladic

      titinih pionira jos ne nedostaje

    4. Pera

      EPS (čiji je direktor vlasnik pečenjare) i sam posluje sa gubitkom tako da on teško može da kupi ERS bez novog zaduživanja ili prodaje manjinskog dijela EPS-a nekom strateškom investitoru ili fondu.

      Fondovi su tužili ERS u slučaju RITE. Kao rezultat tužbe, ČEZ je odustao od ulaganja u RS. Sada su većinski vlasnici fondova uglavnom stranci i ne sumnjam da bi oni išli na međunarodnu arbitražu u slučaju drastičnog kršenja njihovih prava prilikom potencijalne prodaje ERS.

    5. Costa.Costacurta

      Elektroprivreda Republike Srpske je u dugovima oko 450 miliona eura,oko pet hiljada viska radnika u administraciji a jos i tuzbe protiv RTEU I RITE tako da nasa elektroprivreda ne vrijedi ni pisljivog feninga i najvjerovatnije ide u ”kontrolisani” stecaj kao i zeljeznice RS tako da o tim milijardama i to da ce mali akcionari dobiti novac za svoje akcije mozete slobodno okaciti macku Garfildu o rep.

    6. dr. dabic

      fondovi ce proci isto ko sto su prosli po tuzbi protiv ers a posto su i kupac i prodavac van eu lex specialis ce da se donese za drzavni paket

    7. Pera

      Reorganizacija ERS u skladu sa direktivama EU u svakom slučaju ne može da se izvrši bez otkupa akcija malih akcionara.

      Teško da u ovom slučaju može da prodje scenario kao u slučaju Telekoma prije 15 godina. Zakonska regulativa je sada drugačija, a i fondovi u rukama stanaca neće sjedati skrštenih ruku.

    8. visibaba

      kupis maticno preduzece, ne kupujes pojedinacno. onda i mali akcionari i zaposleni mogu svirati

    9. droga portoroz

      ova vijest se ne tice malih akcionara jer ce oni proci kao kod prodaje Telekoma

    10. Ove

      Hidroenergija je u porastu zbog EU subvencija na OVE

    11. Redukcija gh

      akcije hetr i hedr u padu kako bi neki kupili po 0.2km par stotinjak hiljada njih. hahahaha. Ne bi sad prodavao akcije ispod 50% knjigovodske cijene.

    12. Pera

      Slažem se da je realna cijena ERS-a oko 1.5 mlrd EUR za 100 % akcija.

    13. sto se babi snilo...

      5 mlrd. eur? realna cena je 30% od toga i to mozda

    14. Direkt

      Ti bi bilo.realno najmanje 3-4 milijarde KM. Kad bi budu nudili recimo 10 milijardi KM, to bi bio posao vijeka, a isplatilo bi im se za koju godinu, a mi bi mogli skinuti 7 milijardi KM duga i jos bi ostali u plusu 3 milijarde KM. Kad bi 3 milijarde KM zavrsile u subvencije za poljoprivredu, samozaposljavanje, zaposljavanje, kupovinu masina za proizvodnju, traktora, racunara, zavrsetak deminiranja, zavrsetak visedecenijskog projekta izgradnje stanova borcima odmah, oprenanje bolnica, bili bi u mnogo boljem polozaju nego sad, no ova vlast kakva je, potrosila bi “u bunar” ove pare, jos bi se pritom zaduzila za taj iznos i tako samo dodatno povecala postojeci dug. Ovo ce ocigledno sacekati neku normalniju politicku strukturu, jer u nacelu ovo moze promjeniti krvnu sliku RS u potpunosti na bolje, samo ako cijena bude kao svojevremeno za Telekom Srpske i ako bude pametnog rukovodjenja sa novcem od prodaje, sa ciljem da se uvisestruci.