Capital.ba

Srbija: Nezaposlenost 15,2 odsto, cilj evropski nivo od 11 odsto

16.11.2016. / 13:18

nezaposlenostNIŠ, Nezaposlenost u posljednjem kvartalu 2016. svedena je na 15,2 odsto, što je za vladu Srbije još mnogo i cilj je da dostignemo evropski nivo od oko 11 odsto, izjavio je danas ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

“Nezaposlenost u Srbiji 2012. bila je na nivou 23,9 odsto, razlika se sada i te kako vidi. Ove godine, od 1. januara do 31. oktobra, sa evidencije NSZ, a poredeći sa evidencijom prijave obaveznog socijalnog osiguranja, zaposleno je 222.145 ljudi, što je, u odnosu na prošlu godinu, povećanje od 6,7 odsto”, rekao je Vulin, otvarajući Specijalizovani sajam zapošljavanja i profesionalne orijentacije u Nišu.

On kaže da će NSZ ove godine aktivnim mjerama zapošljavanja uvesti 141.714 osoba, te da će veliki broj od njih naći posao i svoje mesto na tržištu rada.

“Vlada Republike Srbije i za sledeću godinu opredelila je 2,8 milijardi dinara za aktivne mere zapošljavanja, kao i 550 miliona dinara za podsticaj zapošljavavnja osoba sa invaliditetom. Čitava vlada kao najvažniji cilj stavlja pred sebe povećanje zaposlenosti i bolji kvalitet života za sve naše građane”, istakao je ministar.

Među njima su svakako i IT stručnjaci, primjetio je Vulin, navodeći da je za njima velika potražnja, te da se može reći da još nismo u stanju da zadovoljimo potrebe tržišta i da se sada stvara nova generacija “ajtijevaca” koji će biti u stanju da vrlo lako pronađu posao, da veoma dobro zarađuju i da, doprinose zajednici.

Vulin je podsetio i da će od 1. januara biti povećane plate u delu javnog sektora, kao i minimalna cena rada.

“Delimo ono što imamo, a više smo zaradili i više smo uštedeli i zato se tako i ponašamo”, rekao je ministar.

Osvrćući se na neusklađenost između obrazovnog sistema i potreba privrede, naveo je da se radilo po sistemu koji je tu decenijama i “koji nije previše vodio računa o tome šta će sutra biti potrebno, koja zanimanja”.

“Veliki broj naše dece koja završe važne visoke škole, jednostavno nisu kompatibilna na tržištu rada. Sve što govorimo i o dualnom obrazovanju, o reformama u prosveti, upravo je odgovor na zahtev privrede”, rekao je Vulin na Sajmu zapošljavanja koji je okupio 30 preduzeća i 15 obrazovnih institucija.

Kao veoma važnu mjeru zato je naveo obuku za poznatog poslodavca i rekao da je za sve vrste obuke u prošloj godinie izdvojeno blizu gotovo 900 miliona dinara.

“To govori da ste čoveka, koga ste školovali čitavu osnovnu i srednju školu sada morali još jednom da školujete kao da ništa od onoga što je učio i radio nije bilo važno i evo država je dala 900 miliona dinara da još jednom odškoluje, opet bez garancije da će se naći posao. Postoje mere koje su preciznije i uspevaju da odgovore na zahtev poslodavca, ali naravno da će nam biti potrebno neko vreme da obučimo ljude koji će unapred znati gde rade i zašto rade”, naveo je Vulin.

Jer, kako je primjetio, ako Niš ne bude razvijen, ako se u njemu djeca ne budu školovala, zapošljavala, neće se ni razvijati, školovati ni zapošljavati ni u Beogradu.

“Ako Niš ne bude bio u stanju da privuče nove ljude, da ih zaposli i odškoluje, neće ni Beograd moći da kaže da privlači, da čuva i da raste. Niš je važan”, zaključio je ministar. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!