Capital.ba

Sporna tri zahtjeva za podsticaje

09.04.2017. / 8:00

BANJALUKA, U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS istakli su da je u Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela, koji je stupio na snagu, uvršteno 11 sugestija poljoprivrednika te da su odbijena samo tri prijedloga. 

U Ministarstvu smatraju da je zbog toga nezadovoljstvo pojedinih poljoprivrednika neopravdano. Objašnjavaju da su prihvatili prijedlog da se kod podrške uzgoju kvalitetno priplodnih junica da prednost domaćoj proizvodnji, kao i da bude obezbijeđeno 50 KM po tovljenoj svinji.

Prihvaćene su i sugestije koje se odnose na to da bude izostavljen podsticaj za preradu proizvoda, broj muznih krava ostavljen na nivou pet grla, ali i zadržane mjere podrške proizvodnji sadnog materijala. Napominju da je djelimično prihvaćen zahtjev da bude obezbijeđena premija za rasplodne svinje u iznosu od 100 maraka, dok su stočari tražili 150 KM.

– Jedan od zahtjeva poljoprivrednika bio je da bude odgođen dio podrške kapitalnim ulaganjima za narednu godinu, a pravilnikom će biti zamrznuta podrška gradnji objekata u stočarstvu – rekli su u Ministarstvu i dodali da su uvažili i prijedlog da premije za mlijeko ostanu na prošlogodišnjem nivou, s tim da se ukida premija za drugu klasu.

Naglasili su da nisu prihvaćene sugestije poljoprivrednika da novac predviđen za zdravstvenu zaštitu životinja bude prenesen na proizvođače, kao i da na njih bude prenesena obaveza vakcinisanja i obilježavanja životinja.

– Odbijen je i zahtjev da za tov junadi bude omogućena kvartalna prijava tova, a ne u roku od 30 dana, kao i da budu preispitane mjere koje se odnose na zaštitu zdravlja bilja – naveli su.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS Vladimir Usorac kaže da su poljoprivrednici nezadovoljni, jer u pravilniku nije izbačena odrednica “do”, niti su zamrznute sve investicije kako su oni zahtijevali.

– U pravilniku ne može da piše “do”, nego tačan iznos na koji poljoprivrednik može da računa. Lani je bilo slučajeva da je za istu investiciju neko dobijao 50 odsto, a neko osam odsto novca – rekao je Usorac.

Prema njegovim riječima, sporan je i iznos od 60 miliona maraka ukupnih podsticaja, s obzirom na to da su tražili šest odsto od budžeta RS, što bi bilo oko 97 miliona KM.

– Mi smo tražili da naš pravilnih bude približno usklađen sa onim u FBiH, ali ni to nije učinjeno. Neki podsticaji su veći kod njih, neki kod nas, a na istom tržištu ne možemo poslovati sa različitim podsticajima – kazao je Usorac i dodao da se nada da će doći do izmjene pravilnika.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja proizvođača mlijeka i uzgajivača goveda RS Ostoja Nikolić ističe da članovi ovog udruženja podržavaju usvojeni pravilnik.

Istakao je da ostala udruženja nisu htjela davati prijedloge, već su samo nastojali da bude povećan budžet, što, kako kaže, nije realno.

Na sastanku predsjednika RS Milorada Dodika, predstavnika Vlade i poljoprivrednika, koji je održan u četvrtak, dogovoreno je da Udruženje poljoprivrednika uputi sugestije na već usvojeni Pravilnik o podsticajima, ali i da konkretne prijedloge ponove na sljedećem sastanku.

Neke od novina u odnosu na pravilnik iz 2016. godine

– veća podrška uzgoju kvalitetno priplodnog podmlatka iz vlastitog uzgoja do 25 odsto od prosječne tržišne cijene,

– veća podrška za priplodni podmladak u oblasti svinjarstva za 100 odsto

– nema premije za mlijeko koje nije u standardu kvaliteta

– veća podrška za tov svinja za 100 odsto

– premije za pšenicu 200 KM po hektaru

Ukinute mjere podrške u odnosu na pravilnik iz 2016.

– nema podrške za vanredne potrebe i pomoći, ali je dostupna mjera podrške za osiguranje u poljoprivredi do 50 odsto

– nema podrške udruženjima poljoprivrednih proizvođača, ali ima podrška poljoprivrednim zadrugama

Posebne mjere podrške za razvoj brdsko-planinskog područja

– do 50 odsto podrške za investicije u oblasti stočarstva

– izgradnja infrastrukture u brdsko-planinskom području

– meliorativno uređenje travnih površina u brdsko-planinskom području

Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Sporna tri zahtjeva za podsticaje

    1. aleksandar

      Zasto nema subvencija za ovcarstvo.Ako je u Srbiji 7000 din po ovci,da ne govorimo o Hrvatskoj.Ne razumijem dokle vise sa unistavanjem ovcarstva?Pogledajte koliko drzave u okruzenju pomazu tu granu stocarstva.pozz