Capital.ba

Softveraši iz Srbije od izvoza zaradili 250 miliona evra

21.05.2016. / 16:07

softverBEOGRAD, Prošle godine iz Srbije je izvezeno softvera za 250 miliona evra. IT sektor bilježi rast, ali kompanije ističu da im je potrebna radna snaga.

Zbog toga i traže od države da omogući fakultetima povećanje upisnih kvota da bi se obrazovalo što više IT stručnjaka.

Iz Vlade Srbije stizale su naznake da bi ovo upravo trebalo da bude godina u kojoj će početi rješavanje problema upisnih kvota, ali i prostora tehničkih fakulteta da bi se što više svršenih srednjoškolaca usmjeravalo na IT sektor koji treba, kako domaćim investitorima, tako i inostranim.

Već je poznato da Srbija nema dovoljno IT stručnjaka, a upućeni, među kojima je i profesor s Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Vojin Šenk tvrde da bi se u ovom trenutku odmah moglo zaposliti njih 10.000, dodajući da bi čak i taj broj generisao nove potrebe pa bi uskoro opet bila nestašica.

 

Jednostavno, tvrdi profesor Šenk, na svjetskom nivou je veoma velika nestašica ljudi koji bi mogli da sjednu za računar ne da bi se igrali, ne da gledaju „Fesjbuk”, nego da na njemu nešto korisno naprave.

U Srbiji se godišnje oko 3.000 mladih prijavi na računarske smjerove, mada je interesovanje za IT stručnjacima veće, ali su kvote problem za proširenje kapaciteta fakulteta.

Neke procjene ukazuju na to da bi Srbija, poput nekih drugih evropskih država, mogla godišnje upisati i 7.000 budućih programera, ali da bi prije proširenja kvote sami fakulteti morali da pripreme kvalitetne profesore i odgovarajući prostor.

Državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija SrbijeTatjana Matić objašnjava da se s Ministarstvom prosvjete Srbije radi na inoviranju informatike i uvođenju programiranja kao školskog predmeta.

Danas ne postoji nijedno zanimanje u kojem nije potrebno poznavanje savremenih tehnologija – rekla je Tatjana Matić.

Na nama je da usmerimo decu da se orijentišu na IT sektor kao profitabilno i perspektivno područje. Evropi godišnje treba 900.000 IT stručnjaka, a u Srbiji se godišnje zaposli njih 3.000. Prosječna plata je 85.000 dinara.

Ona je ukazala na to da Ministastvo trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije daje kredite pod vrlo povoljnim uslovima da bi podstaklo razvoj preduzetništva u IT oblasti. Posebno se daju pogodnosti ženama jer su one nepravedno zapostavljene u IT sektoru.

No, bez obzira na te kredite, postoje firme koje ne koriste IT, ne zato što ne žele da se razvijaju već zato što imaju problem da nađu odgovarajuću radnu snagu. Naime, čak i dio mladih IT stručnjaka koji završe naše fakultete odlaze na rad u inostranstvo, gdje im se nudi i nekoliko puta veća plata nego kod nas. Dnevnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!