Capital.ba

Socijalnim preduzetništvom do novih radnih mjesta u BiH

20.11.2019. / 12:29

BANJALUKA – Iako u svijetu postoje brojni dobri primjeri iz prakse, Bosna i Hercegovina još nije napravila značajan iskorak po pitanju socijalnog preduzetništva.

Predstavnici organizacija civilnog društva i socijalnih preduzeća iz desetak opština Bosne i Hercegovine, koji su ujedno i članovi prve Koalicije za razvoj socijalnog preduzetništva „Udruženi možemo više“, na sastanku u Banjaluci su definisali okvir saradnje za budući period, koji obuhvata aktivnu promociju socijalnog preduzetništva na lokalnom nivou, te pružanje podrške postojećim i potencijalnim socijalnim preduzećima i preduzetnicima u BiH.

Centar za razvoj društvenog preduzetništva “Globus” iz Banjaluke provodi projekat pod nazivom “Agenda za socijalno preduzetništvo.” Projekat je posvećen promociji i zalaganju za razvoj socijalnog preduzetništva u vremenu kada društveno-ekonomska situacija u BIH zahtijeva nove, hitne i konkretne reforme.

„Socijalno preduzetništvo je od neprocjenjivog značaja za razvoj zajednice i unošenje pozitivnih promjena u društvo. Jačanjem partnerskog dijaloga i saradnje među ključnim akterima moguće je unaprijediti proces razvoja socijalnog preduzetništva. Za Bosnu i Hercegovinu, socijalno preduzetništvo predstavlja veliki potencijal, jer omogućava dugoročno rješavanje najvažnijih društvenih problema. CDP „Globus“ promoviše mogućnosti koje otvara socijalno preduzetništvo, naročito u pogledu rješavanja nezaposlenosti u BiH, te omogućava direktnu pomoć za zapošljavanje u socijalnim preduzećima“, izjavila je Anita Šimundža, koordinatorica projekta.

Cilj projekta je poboljšanje prilika za zapošljavanje i socijalno uključivanje marginalizovanih osoba (prvenstveno osoba sa invaliditetom i mladih) kroz promociju i razvoj socijalnog preduzetništva. Projektne aktivnosti obuhvataju zagovaračku kampanju, seriju promocija, edukaciju, kao i finansijsku podršku kroz Fond za razvoj socijalnog preduzetništva.

Nada Stuhli ispred regionalnog Udruženja distrofičara Doboj kaže da je sastanak Koalicije jako važan kako bi se organizacije iz lokalnih zajednica upoznale i uzele učešće u iniciranju što boljih rješenja kod zakonskog regulisanja ove oblasti.

„Takođe, važno je za nas koji se bavimo socijalnim preduzetništvom da razgovaramo o izazovima sa kojima se u praksi susrećemo i da na taj način razmjenjujemo iskustva“, naglasila je ona.

Projekat je finansijski podržan od Ambasade Kraljevine Holandije u Bosni i Hercegovini kroz MATRA program 2019, saopšteno je iz CDP „Globus“.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!