Capital.ba

Slovenci puštaju niz vodu banjalučku livnicu

09.03.2020. / 12:50

BANJALUKA – Mjesec dana nakon što je slovenački “Livar” odlučio da banjalučkoj livnici čelika “Jelšingrad Livar”, čiji je većinski vlasnik, otpiše milion maraka duga po osnovu kamata, sporazum koji je to definisao neopozivo je povučen, saznaje portal CAPITAL.

Sporazumom između dvije firme koji je potpisan 20. decembra prošle godine, predviđen je otpis kamata od 1.097.943 KM u korist “Jelšingrada”.

Plan je bio da 395.975 KM bude otpisano u 2019. godini, a da se 701.968 KM otpiše u ovoj.

Dug je nastao po osnovu kamata, a odnosio se na Ugovore o pozajmici iz 2009. i 2010. godine kao i na dug po osnovu isplaćenih plata bivših direktora iz Slovenije”, navodi se u  jednom od njihovih izvještaja.

Zašto je odluka o otpisu naprasno povučena pokušali smo saznati od uprave banjalučkog preduzeća ali direktor nije odgovarao na brojne telefonske pozive.

To će sigurno dodatno zakomplikovati rad ove kompanije koja godinama ima velike finansijske probleme i poslovne gubitke.  Akumulirani gubici se mjere u milionima maraka, a samo u prošloj i pretprošloj godini poslovni minus je premašio tri miliona maraka.

Pored većinskih vlasnika “Jelšingrad Livar” duguje i Poreskoj upravi Republike Srpske i to 3,5 miliona maraka. Vlada RS je u više navrata izlazila u susret ovom preduzeću i odgađala prinudnu naplatu dospjelih poreskih obaveza.

Ni sindikat nema informaciju zašto je sporazum povučen, a predsjednik sindikalne organizacije Drago Božić nam je kratko poručio kako „uprava na čelu sa novim direktorom čini sve kako bi se situacija promijenila, te da su  pozitivni pomaci vidljivi“.

Podsjećamo, investitori iz Slovenije su u junu prošle godine objelodanili kako više nemaju interes za livnicu koju su privatizovali 2005. godine, pa su svoj udio ponudili na prodaju.

“Livar” iz  Ivančne Gorice i “Exoterm Holding” iz Kranja imali su ukupno 67,98 odsto osnovnog kapitala društva. Posljednji podaci sa Banjalučke berze pokazuju kako „Exoterm“ više nema udjela u livnici čelika, dok “Livar” i dalje raspolaže sa 43 odsto akcija.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!