Capital.ba

Skočili cijena nafte i kurs evra prema dolaru

29.10.2007. / 22:13

NEW YORK, Cijena nafte je prešla granicu od 93 dolara za barel i time postavila novi rekord, a analitičari ocjenjuju da je to posljedica političkih tenzija na Bliskom istoku i pada vrijednosti američkog dolara.

Istovremeno evro je tokom početnog poslovanja na vodećim evropskim deviznim berzama, vredio rekordnih 1,4428 dolara, čime je nadmašen prethodni najviši kurs od 1,4393 zabilježen potkraj minule sedmice u Njujorku.

Cijena američke lake nafte za terminsku isporuku u decembru je na Njujorškoj robnoj berzi porasla za 1,32 dolara, na 93,18 dolara za barel, prenjela je agencija AP.

Rastu cijene “crnog zlata” doprinela je i zabrinutost zbog nedovoljnih zaliha tog energenta uoči zimske sezone na severnoj Zemljinoj hemisferi, kad je tražnja uobičajeno najveća.

Istovremeno, rekordan skok vrijednosti zajedničke valute 13 članica EU prema “zelenoj valuti” se u krugovima finansijskih stručnjaka objašnjava posljedicama osjetnog usporavanja privredne aktivnosti u SAD, ali i procjenom da će ove nedelje usljediti još jedno smanjenje američke bazne kamate, što se direktno odražava na “labavljenje” dolarskih pozicija.

Rast evra je ove godine bio naročito izražen od početka avgustovske krize na tržištu hipotekarnih zajmova u SAD, kao i razočaravajućih izveštaja o stanju zdravlja američke privrede koji su potom usljedili.

Analitičari navode da se oštar rast vrednosti evra, koji je od ljetos ojačao za više od deset procenata prema američkom konkurentu, može pokazati kao vrlo blagotvoran za američku ekonomiju.

Jači evro znači, kako navode ekonomisti, manji uvoz u SAD i lakši plasman američke robe na svetsko tržište, što je dobra prilika da se popravi veoma negativan američki trgovinski bilans.

Očekuje se da u novonastalnoj situaciji najviše problema imaju firme iz Njemačke i Francuske koje ostvaruju značajan izvoz na američko tržište.

SAD su lani imale rekordan spoljnotrgovinski deficit – veći od 750 milijardi dolara – pa mnogi ekonomisti vjeruju da je samo drastično smanjenje vrijednosti dolara jedini mogući način da se taj debalans u doglednoj budućnosti potpuno eliminiše ili drastično umanji.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!