Capital.ba

Ruski oligarh Burlakov u Banjaluci dogovara investicije

03.07.2018. / 13:47

BANJALUKA – Ruski multimilioner Oleg Burlakov stigao je u Banjaluku zbog pregovora u vezi sa pokretanjem rudnika uglja “Lješljani” kod Novog Grada za koji je njegovo preduzeće “Privredni preporod” dobilo koncesiju.  Burlakov u tom projektu ne vidi ekonomsku opravdanost, ali pregovori s Vladom Republike Srpske su još u toku, ekskluzivno saznaje portal CAPITAL.ba.

“Privredni preporod” probio je sve rokove za pokretanje rudnika, ali Vlada Republike Srpske odbija da aktivira garanciju od milion maraka, o čemu je CAPITAL pisao prije deset dana.

Direktor preduzeća “Privredni preporod” Dragan Borković potvrdio je za CAPITAL da je Burlakov došao u Banjaluku u posjetu preduzeću.

Po pitanju koncesije u vezi sa „Lješljanima“, kaže da su pregovori s Vladom RS u toku i da još nema konačnog rješenja u vezi s koncesijom.

„Sve smo platili, koncesionu naknadu i u zakonskim rokovima smo podnijeli Vladi zahtjeve za produženje roka za otvaranje rudnika. Nemoguće je bilo sve uraditi u roku. Od svjetskih kompanija dobili smo nalaz da će nas skuplje doći proizvodnja nego finalna cijena“, rekao je Borković.

Kaže da su svi rudnici u svijetu stali sa radom od 2014. do 2017. godine jer su proizvodili gubitak.

„Kada smo počeli projekat 2012. godine, ugalj je na tržištu bio 100 dolara, a 2014. i 2015. godine je pao na 35 dolara. U međuvremenu smo morali da mijenjamo i metod otkopavanja. Za sad nema konačnog rješenja i pregovara se, završavamo komorni metod s kojim bi, uz cijenu koja se polako popravlja u zadnje vrijeme, mogli da imamo ekonomsku opravdanost. Radimo intenzivno, do sada je uloženo 1,7 miliona KM u sve“, naglasio je Borković.

Na pitanje da li se Burlakov sastao sa predstavnicima vlasti, Borković je rekao da nije imao susrete sa zvaničnicima Srpske i da je sa narodnim poslanikom iz Novog Grada Vanjom Bajićem samo popio kafu.

„Kada su bile poplave u Novom Gradu, gospodin Burlakov je platio popravku dva mosta i doma penizionera, socijalno smo djelovali, iako do sada tamo nismo zaradili ni marku. Bajić je poslanik i rudnik je tamo i susret je bio u tom kontekstu, da se upoznaju on i gospodin Burlakov“, rekao je Borković.

Bajić je kratko naveo da je razgovarao s Burlakovim o aktivnostima na otvaranju rudnika.

“Realizacija je otežana zbog cijene uglja na svjetskom tržištu”, naveo je Bajić.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS na pitanje zašto nije aktivirana garancija nisu odgovorili ni nakon deset dana od upućivanja pitanja u vezi sa koncesijom za korištenje mrkog uglja i bentonita na ležištu Lješljani.

Još u februaru su rekli da „pregovaraju o daljim aktivnostima na realizaciji Ugovora“.

Ugovor o dodjeli koncesije za korištenje mrkog uglja i bentonita na ležištu Lješljani potpisan je još u maju 2012. godine između tadašnjeg ministra industrije, energetike i rudarstva RS Željka Kovačevića i direktora preduzeća “Privredni preporod” Dragana Borkovića.

Rudnik je trebalo da počne s radom najkasnije u maju 2015. godine, ali je rok pomjeren za polovinu 2017. godine. I taj rok nije ispoštovan.

Ukupna vrijednost investicije trebala je da bude 23,4 miliona KM, a bilo je predviđeno zapošljavanje oko 150 novih radnika. Garancija za neispunjavanje obaveza iz ugovora je bila pet odsto vrijednosti investicije, odnosno 1,1 milion KM.

Ruski oligarh Burlakov pažnju domaće javnosti privukao je prije dvije i po godine kada je bivši ambasador BiH u Rusiji Gordan Milinić optužio Milorada Dodika da je za vrijeme premijerskog mandata od Burlakova kao mito primio zlatnu polugu od jednog kilograma. Dodik je sve optužbe demantovao, Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu, ali slučaj nije dobio sudski epilog.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!