Capital.ba

Rumunija sanja spas od ruskog gasa

08.03.2012. / 8:15

BUKUREŠT, Rumunija je na putu da se izbavi od uvoza ruskog gasa, za koji mnogi u toj zemlji smatraju da im se naplaćuje po najskupljoj cijeni u Evropi.

U rumunskom crnomorskom sektoru, u zoni Zmijskog ostrva, otkriveno je nalazište čiji kapacitet iznosi oko 100 milijardi kubnih metara prirodnog gasa.
Predsjednik Trajan Basesku, poslije plovidbe američkim brodom za podmorska bušenja kompanije Ekson mobil, kaže da će “eksploatacija gasa iz Crnog mora početi negdje 2015.–2017. godine i tada će Rumunija postati energetski nezavisna”.
Domaći mediji odmah su počeli da porede Rumuniju sa Norveškom, kojoj su otkrivena podmorska nalazišta nafte u Sjevernom moru promijenila sudbinu. Basesku je morao da stiša strasti, poručujući građanima da ne očekuju da će eksploatacija crnomorskih nalazišta gasa otpočeti odmah, jer još predstoje opsežna istraživanja.

Saopštenje o crnomorskim rezervama odmah je pokrenulo nagađanja da li vlada u vremenima teških ekonomskih i socijalnih promašaja želi da gas uvrsti u svoja “ostvarenja” uoči lokalnih izbora u junu i parlamentarnih u novembru.

Rumunija je krajem sedamdesetih proizvodila 30 milijardi kubnih metara gasa, ali je proizvodnja stalno opadala, posebno poslije revolucionarnih promjena 1989. Dvije trećine potrošnje gasa podmiruju se iz domaće proizvodnje, a ostatak uvozom iz Rusije.

Predsjednik Nacionalne agencije za mineralne resurse Aleksandru Patruca procjenjuje da dosad poznate rumunske rezerve prirodnog gasa mogu da podmiruju domaću potrošnju samo narednih 15 godina, pa da otkrića crnomorskih nalazišta otvaraju ohrabrujuće perspektive.

Bušenja morskog dna počela su 2011. u sektoru Neptun, koji je, pored ostalih u zoni oko Zmijskog ostrva, pripao Rumuniji nakon dugogodišnjeg spora vođenog sa Ukrajinom pred Međunarodnim arbitražnim sudom u Hagu.

Domaćom eksploatacijom gasa, uglavnom u Transilvaniji, bave se austrijska kompanija OMV Petrom i državna kompanija Romgaz, a trgovina gasom se smatra velikom zonom korupcije.

Koncesiona prava na istraživanje nafte i gasa u vodama Crnog mora stekle su američke, austrijske, britanske, mađarske i ruske kompanije. Politika

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!