Capital.ba

RUGIP obustavio nezakonitu naplatu podataka o mrtvima

30.10.2017. / 15:22

– RUGIP zakone tumačio na svoj način, iako je Ministarstvo pravde RS nekoliko puta intervenisalo
– Komljenović: Mišljenje Ministarstva nije obavezujuće za RUGIP
– Notari: Nasljednici plaćali od 50 do 600 KM
– Vukadinović: Notari su povjerioci suda, a ne stranke u postupku

BANJALUKA – Nakon što je godinu dana kršila Zakon o vanpraničnom postupku RS, Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove konačno je obustavila nezakonitu naplatu naknade od notara za pribavljanje dokumentacije u postupcima ostavinske rasprave, saznaje portal CAPITAL

Slikovni rezultat za rugip

Odluka direktora RUGIP-a da se za potrebe vođenja ostavinskih postupaka notarima, bez naplate, izdaju podaci o nepokretnostima uslijedila je nakon pisanja portala CAPITAL o ovom problemu početkom oktobra.

Iako je Ministarstvo pravde RS nekoliko puta intervenisalo i zahtijevalo obustavu sporne naplate, napominjući da je Zakon vrlo precizno definisao ovo pitanje, u RUGIP-u se drže stare priče – uzrok problema bio je različito tumačenje akta.

Sada, iako mišljenje Ministarstva, kako tvrde, nije obavezujuće za njih, izlaze notarima u susret kako bi ostavinski postupci bili ubrzani, a građani oslobođeni ovog troška.

„Direktor RUGIP-a Miloš Komljenović izdao je instruktivni akt svim područnim jedinicama i kancelarijama da za potrebe vođenja ostavinskih postupaka notarima bez naplate naknade izdaju podatke iz javnih evidencija o nepokretnostima. Prema istom aktu, naknada se ne plaća ni za upis prava u javnim evidencijama, a na osnovu rješenje o nasljeđivanju dostavljenog po službenoj dužnosti od strane notara na provođenje, kao i od strane suda. RUGIP apeluje da notari po službenoj dužnosti dostavljaju rješenja o nasljeđivanju na provođenje, a kako bi svoje stranke oslobodili plaćanja tih naknada“, stoji u pisanom odgovoru za CAPITAL koji je potpisao Komljenović.

U Notarskoj komori RS ističu da su proteklih osam mjeseci tražili da im iz RUGIP-a besplatno dostavljaju zemljišno-knjižnu dokumentaciju, jer je to nasljednike u ostavinskim procedurama koštalo od 50 do čak 600 KM.

Slikovni rezultat za NOTARI„Postupak pred notarima je bio skuplji, jer nama područne jedinice RUGIP-a nisu htjele da besplatno dostavljaju dokumentaciju, a na zahtjev sudova su to uredno činile. Ulagali smo žalbe, obraćali se ministru pravde Antonu Kasipoviću i evo rezultata. Ovo je dobro za građane, jer će se voditi potpuno besplatni postupci, a i neće gubiti vrijeme tražeći dokumentaciju. Dakle, sada će notarska usluga biti 70 odsto niža nego što je sudska tarifa, a notar službenim putem pribavlja dokumentaciju“, istakla je CAPITAL predsjednica Notarske komore RS Slada Ivelić.

U Zakonu o vanparničnom postupku RS, kako je CAPITAL nedavno pisao, stoji da su notari povjerenici suda, a ne stranke u postupku. Međutim, RUGIP-u ni to nije bilo dovoljno pa je godinu dana ubirao naknadu.

Vukadinović: Sudovi oslobođeni naknade, automatski i notari

Iako nije direktno priznao kršenje vrlo jasnog Zakona, direktor RUGIP-a Miloš Komljenović je početkom oktobra kazao da su „područne jedinice i kancelarije RUGIP-a uredno izdavale dokumentaciju za ostavinske postupake, a u skladu sa Zakonom o naknadama za vršenje usluga premjera i korišćenje podataka katastra nepokretnosti i katastra zemljišta kao leks specijalisom i Odlukom o visini naknada za korišćenje podataka i pružanje usluga RUGIP-a, naplaćivane su i takse“.

Međutim, i ovaj Zakon RUGIP nije rastumačio kako je trebalo. Kako je Zakon o vanparničnom postupku RS notare označio kao povjerenike suda, to automatski znači da imaju jednaka prava kao sudovi, koji su opet, po osnovu Zakona o naknadama za vršenje usluga premjera i korišćenje podataka katastra nepokretnosti i katastra zemljišta, oslobođeni plaćanja pribavljanja dokumentacije.

“Prema izmjenama i dopunama Zakona o vanparničnom postupku, koji je Narodna skupština RS usvojila prošle godine, notarima je data mogućnost da kao povjerenici suda vode ostavinske postupke. Na njih se primjenjuju sva pravila koja važe za sud pa imaju pogodonosti koje ima sud, uključujući i troškove upravljanja podacima i dokumentacijom. Notari, dakle, nisu stranke u postupku. Sud je oslobođen plaćanja pribavljanja te dokumentacije po osnovu Zakona o naknadama za vršenje usluga premjera i korišćenje podataka korišćenje podataka katastra nepokretnosti i katastra zemljišta, a to se automatski odnosi i na notare”, objasnila je za CAPITAL pomoćnica ministra pravde Jelena Vukadinović.

Naglasila je da nije opravdano da RUGIP traži od notara plaćanje ovih izvoda, što se na kraju opet odražavalo na džep građana.

CAPITAL: Žana Gauk

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: RUGIP obustavio nezakonitu naplatu podataka o mrtvima

    1. Armageddon

      Zasto ovaj Milos Komljenovic ne obesteti notare, odnosno stranke, i ne podnese ostavku ???