Capital.ba

RS pravi strategiju razvoja do 2016.

14.02.2012. / 8:40

BANJALUKA, Strategija razvoja RS od 2012. do 2016. godine, obimni dokument koji je u fazi pripreme, propisaće mjere i pravce podsticanja ekonomskog rasta RS kao odgovora na izazove svjetske ekonomske krize, kazali su u Vladi RS.

Duško Jakšić, ekonomski savjetnik premijera RS, kazao je da je u izradu tog dokumenta na 3.500 stranica, čiji je nosilac Ekonomski institut u Banjaluci, uključeno oko 100 autora, među kojima 60 doktora nauka.
On je izrazio očekivanje da će petogodišnju strategiju razvoja RS usvojiti Vlada RS do oktobra ove godine.
U svjetlu pripreme tog dokumenta Kabinet predsjednika RS Milorada Dodika je 10. februara organizovao sastanak ekonomskih stručnjaka i zvaničnika RS na kojem je analizirana realizacija Ekonomske politike za 2012. i sagledavane mogućnosti usvajanja dugoročnih sistemskih rješenja.
“Očigledno je da se globalna ekonomska kriza neće tako brzo završiti, a male zemlje poput RS moraju brzo pronaći način prilagođavanja tim procesima. Zbog toga treba tražiti rješenja za unapređenje konkurentnosti domaće privrede, a u svrhu ostvarivanja godišnjeg rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) od najmanje pet odsto”, istakao je Jakšić.
Ukazao je, takođe, na potrebu povećanja učešća investicija i prerađivačke industrije u BDP-u po uzoru na zemlje koje najbolje odolijevaju ekonomskoj krizi, poput Poljske, Slovačke i Njemačke, umjesto da se slijede propale doktrine forsiranja oblasti usluga, finansija i turizma.
Novak Kondić, dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, kazao je da se u predstojećem periodu mora sagledati na koji način ići u dalja zaduženja RS, ako su ona neophodna. U tom kontekstu ocjenjuje nedopustivim dalje zaduživanje RS za potrebe tekuće budžetske potrošnje.
“Ukoliko RS ima još prostora za zaduživanje, onda ono prije svega treba da bude usmjereno u infrastrukturu, koje će na neki način doprinijeti razvoju privrede i biti svima od koristi”, smatra Kondić.
S njim se slaže i Goran Račić, predsjednik Skupštine Udruženja ekonomista RS – SWOT, koji ističe da zaduženje RS nije visoko, ali da isključivo mora biti usmjereno za potrebe jačanja privrednih aktivnosti, te u započete i planirane infrastrukturne projekte. Pored toga, Račić se zalaže i za izraženiji državni intervencionizam.
“U RS kao maloj zemlji bila bi poželjna jača entitetska regulacija određenih ekonomskih momenata, iz razloga što je proteklih godina smanjen nivo ino-investicija i teško je očekivati da će ih biti u značajnijem obimu nakon što se završe započeti projekti. Stoga entitet mora da preuzme ključnu ulogu u efikasnom upravljanju i iskorištavanju postojećih resursa”, kazao je Račić, navodeći kao primjer potrebu unapređenja koncepta privredne podrške od strane Investiciono-razvojne banke RS.
Aleksa Milojević, osnivač i direktor Ekonomskog instituta u Bijeljini, se, pak, protivi bilo kakvom baziranju razvoja RS na inostranom zaduženju i privlačenju stranih investicija.
On smatra da se RS mora okrenuti isključivo akumulaciji vlastitih resursa i ulaganja, slijedeći, kako kaže, uspješne primjere ekonomskog razvoja Kine i Južne Koreje.
Milojević vjeruje da za to ima prostora i sredstava, navodeći kao primjer potrebu samostalne realizacije izgradnje velikih hidroenergetskih sistema na Drini, umjesto da Vlada RS, kao što je sada slučaj, za te projekte traži inostrane strateške partnere. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: RS pravi strategiju razvoja do 2016.

    1. Perspektiva

      Ako ovo nije neka šala, onda sam pravo zabrinut.

    2. lemi

      idite u penziju, matore ishlapjele isluzene olupine!
      drzavna regulacija?!

      do 2016te ce, ukoliko se nesto drasticno radikalno ne desi, odavde emigrirati bar 10000 omladinaca. ostace propalice, socijalni slucajevi i penzioneri. sretan je onaj koji je umro 1991. godine.
      ‘pticice vise ne cvrkucu jer ih nema, a nema ih zato sto su odjetjele. genijalno, terry, fantasticno!’

    3. gluposti

      eeeeeeee koliko je straregija napisao Duško P.pa što se vi Duško ne pobunište kad ste vidjeli šta se radi od industriske proizvodnje RS a kad je ono još po koji socijalistički direktor istupao i molio da se zaustavi urušavanje RS industrije i nasilno zaduživanje.jer znate kako kažu” kuću ne prodaje i ne ruši onaj koji ju je gradio”. sad vidim da je Aleksa bio u pravi i sa onom Bingo privatizaciom. zar Vi Aleksa mislite da se oni neće i dalje zaduživati a kad i sami znate šta bi značilo zaustaviti zaduživanje.i da li je narod sa ovakvom svješću uopšte spreman preuzeti sudbinu u svoje ruke.