Capital.ba

Rekordna pokrivenost uvoza izvozom u 2021. godini

24.01.2022. / 13:45

BANJALUKA – Procenat pokrivenosti uvoza izvozom prošle godine u Republici Srpskoj iznosio je 79,4 odsto i najviši je do sada, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku.

izvoz

Foto: Nezavisne novine

Lani je ostvaren izvoz u vrijednosti od četiri milijarde i 428 miliona KM, što je za 30,5 odsto više nego u godini ranije, te uvoz u vrijednosti od pet milijardi i 580 miliona KM, što je za 24,8 odsto više nego u 2020, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku.

Kada je riječ o robnoj razmjeni sa inostranstvom, lani se najviše izvozilo u Srbiju i to u vrijednosti od 660 miliona KM ili 14,9 odsto od ukupno ostvarenog uvoza i u Italiju 620 miliona KM ili 14 odsto.

U istom periodu najviše se uvozilo iz Srbije, i to u vrijednosti od milijardu i 39 miliona KM ili 18,6 odsto i iz Italije u vrijednosti 833 miliona KM ili 14,9 odsto.

Posmatrano po grupama proizvoda, 2021. godine najveće učešće u izvozu ostvaruje električna energija sa 539 miliona KM, što iznosi 8,1 odsto od ukupnog izvoza.

Industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj lani, u odnosu 2020. godinu, bilježi rast od 12,1 odsto.

U istom periodu u oblasti proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija ostvaren je rast od 16,7 odsto, u oblasti prerađivačka industrija rast od 12,1 odsto, te u oblasti vađenje ruda i kamena rast od dva odsto.

Broj zaposlenih u industriji u decembru 2021. u odnosu na isti mjesec godinu prije veći je za 0,1 odsto, dok je u odnosu na novembar 2021. manji za 0,3 odsto.

Broj zaposlenih u industriji lani u odnosu godinu prije manji je za 1,1 odsto. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rekordna pokrivenost uvoza izvozom u 2021. godini

    1. Seljak

      Pogledajte pomno ko je u stvari uvoznik robe koju kupujete u RS, 90% proizvoda opste potrosnje u RS se uvozi preko Federacije a u RS se hvale kako je pokrivenost visoka!!!

    2. korektno

      A zašto se toliko omalovažava struja kao proizvod? Jel samo treba postaviti cijev ili žicu pa da se struja stvori? Koliko je uloženo u sve elektroenergetske objekte nekad ranije? Sav priliv deviza koji dođe u ovu zemlju treba da se tretira jednako? Zašto je bolje kad se jadnice muče sjedeći 8-10 sati dnevno svaki dan da bi neko izvezao jeftinu odjeću ili obući a njima platio 500 KM i struju platio prejeftino?
      Zar nije logičnije gledati gdje je bolja profitna marža?
      A prošlo je vrijeme jeftine energije.
      Zato je bolje djecu okretati prema obrazovanju u energetici. Kako se bude povećavalo ulaganje u solarne izvore koje će imati veliki broj ljudi, i kako se bude povećavao broj elektromobila koje pravi autoindustrija tako će biti veća potreba za tim stukama.
      Bolje nego da sjede za šivaćom mašinom.

    3. korektno

      Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku izvoz električne energije je 358,9 miliona KM a ne 539 miliona KM

      • Realan

        Sama cifra je manje bitna od sustine koja izvoz elektricne energije predstavlja kao nesto pozitivno.

        Sustina nije da li je izvoz veci ili manji. Sustina je u podacima o proizvodnji i potrosnji.

        Stalno se govori kako Republika Srpska ima visak elektricne energije. U zadnjih 30 godina u Republici Srpskoj ali i BiH nije napravljen, ni jedan znacajan energetski objekat, osim privatne elektrane u Stanarima.

        Znaci da je visak elektricne energije zapravo posledica kolapsa prijeratne industrije, koja se ni 30 godina poslije nije oporavila.

        Elektricna energija je resurs, koji treba da obezbedi rast industrije. Umjesto da tu energiju trosi nasa industrija i izvozi proizvode u koje ce biti ugradjena i ta energija, mi izvozimo tu inergiju za potrebe inostranih zemalja a zatim uvozimo proizvode njihove industrije.

        Rast izvoza energije izrazen u novcu ne mora da znaci da smo proizveli vise energine. Vjerovatno i nismo. Rast je posledica rasta cijena na svjetskom trzistu.

        Za kompletnu sliku potrebno je sagledati proizvedene kolicine, u industriji potrosene kolicine i izvezene kolicine. Tek ako sve tri stavke rastu mozemo govoriti da idemo napred.