Capital.ba

Registracija preduzeća u FBiH zakonski traje 5 dana, a u praksi od 30 do 45

28.12.2015. / 11:51

registracijaSARAJEVO, Pokazatelji jasno govore kako BiH gubi milione maraka investicija zbog veoma komplikovanog i dugotrajnog procesa registracije poslovnih subjekata.

Na osnovi podataka Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA), u Federaciji BiH procedura registracije preduzeća, prema zakonskim odredbama, trebala bi trajati pet dana, piše Večernji list BiH. Međutim, praksa upućuje na znatno duže rokove, tako da zbog tehničkih poteškoća kompletna procedura može potrajati od 30 do 45 dana.

Strah zbog procedure

Zato je BiH, prema podacima Svjetske banke, na posljednjem mjestu u regiji kada je riječ o jednostavnosti procedura.

Strah od odabira najboljeg oblika poslovanja, fiskalizacije i papirologije uglavnom je razlog koji većinu investitora tokom dugog i napornog procesa već u početku odvrati od ostvarivanja ideje.

Za razliku od FBiH, u Republici Srpskoj ta procedura je dosta kraća, tako da postupak registracije pri Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge Banja Luka (APIF) traje tri dana od uredne predaje dokumenata.

Nužnost hitnih reformi u toj oblasti je neminovna jer je potrebno stvoriti pretpostavke za brže pokretanje biznisa na cijeloj teritoriji BiH.

Iako nije bilo predviđeno prvobitnim akcijskim planom, na jednoj od posljednjih sjednica Vlada FBiH u Reformsku agendu uvrstila je, između ostalog, i aktivnost o pokretanju tzv. one stop shopova koji će u idućem periodu biti otvoreni u svim opštinama u Federaciji BiH.

Riječ je o specijalizovanoj službi koja će investitorima na jednom mjestu u kratkom roku osigurati sve nužne dozvole za registraciju bilo koje vrste biznisa.

Evropska iskustva

“Uvođenjem one stop shopova, odnosno jednošalterskog sistema registracije preduzeća uveliko se olakšava i skraćuje procedura pokretanja poslovne aktivnosti, uvodi se moderan pristup rješavanja poslovnih procedura i time se postaje konkurentniji. One stop shop je praksa koja odavno postoji u zapadnoj Evropi, a uvode je i zemlje regije. Provođenjem takvog sistema na nivou BiH doprinijelo bi se konkurentnosti i atraktivnosti poslovnog okruženja u zemlji”, ističu iz FIPA-e.

Republika Srpska je još prije dvije godine pokrenula jednošalterski sistem registracije poslovnih preduzeća osnivanjem Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge Banja Luka (APIF) i sada kompanije, umjesto za 23 dana, mogu registraciju obaviti za samo tri dana. Tako je tokom protekle dvije godine na području RS-a registrovano 24 odsto novih preduzeća u odnosu na raniji period.
Iz APIF-a za iduću godinu najavljuju i elektronsku registraciju preduzeća, potvrdila je to direktorica Agencije Jelena Ćetković.

“Praksa i iskustvo su pokazali kako strani investitori idu tamo gdje je lakše pokrenuti poslovnu aktivnost i gdje im se nude bolji uslovi privređivanja.

Zbog toga se može zaključiti kako u trenutnim okolnostima i uslovima zanimanje za ulaganje u Bosnu i Hercegovinu opada”, istakli su iz Agencije za unapređenje stranih investicija. Večernji.ba

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!