Capital.ba

Raste srpski izvoz u Rumuniju

08.07.2012. / 8:00

BEOGRAD, Izvoz Srbije u Rumuniju raste i u prvih pet mjeseci 2012. je iznosio 402,3 miliona, uz uvoz od 390 miliona dolara, pokazali su podaci Privredne komore Srbije.

Petomjesečni ovogodišnji izvoz Srbije u Rumuniju isti je kao i za cijelu 2008. Najveći njegov dio, gotovo 60 odsto, čine kukuruz i pšenica.

U prvih pet mjeseci 2012, kao i u prethodne četiri godine, povećan je izvoz upravo tih žitarica koji je od januara do kraja maja dostigao vrijednost 238 miliona dolara, rečeno je u komori.

Trgovinska razmjena dvije zemlje, koja je od januara do maja dostigla 792,3 miliona dolara, značajno se povećava od 2008, kada je prvi put premašila iznos od milijardu dolara.

Lani je razmjena iznosila 1,68 milijardi dolara od čega je izvoz bio 821,3 miliona, a uvoz 865 miliona dolara, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila 95 procenata.

Pored kukuruza i pšenice u izvozu Srbije u Rumuniju najzastupljeniji su šećer, proizvodi crne i obojene metalurgije, hemijski proizvodi, aluminijumski kontejneri, pneumatske gume za putničke automobile, keramički crijep, gorivo za mlazne motore.

Iz Rumunije najviše uvoze proizvode naftne industrije (dizel goriva, naftni gasovi, tečni butan, avio benzin), električnu energiju, deterdžent za sudove i veš, vještačko đubrivo, so, toplovaljanu žicu i šipke, ploče od iverice, automobile.

Vodeći izvoznici u Rumuniji u 2011. bili su: Ju-Es stil, Sirmium stil, Hip Petrohemija, Agrotrejding, Viktorija logistik, NIS, MK komerc, Delta agrar, Ball pakovanja Evropa, Tigar tajers Pirot, Graneksport Pančevo, Livnica Kikinda.

S druge strane, najviše su iz Rumunije uvozili Lukoil Beopetrol, NIS, Hip-Petrohemija Pančevo, Mečel Service Srb, Standard gas N.Sad, OMV Srbija, Petrobart, Reno Nišan Srbija, Nelt Co, MB Gas oil, Emepi.

U PKS su ukazali da su, uz tradicionalne oblasti ekonomske saradnje kao što su energetika, metalska, mašinska i hemijska industrija, najveće, a neiskorišćene šanse za privrednu saradnju, sektor građevinarstva, poljoprivrede i prehrambene industrije, kao i turizam.

Rumunske firme nisu značajnije ulagale u Srbiju i prema zvaničnim podacima Narodne banke Srbije u periodu 2005.-2011. neto ulaganja iznosila su 36,3 miliona evra.

Rumunija je članica EU od 2007. i od tada je pretrpjela značajne promjene kako u javnom tako i u privatnom sektoru.

Najrazvijeniji privredni sektori su: proizvodnja mašina i transportnih sredstava uključujući veoma razvijenu automobilsku industriju i proizvodnju dijelova za automobile, energetika i hemijska industrija dok je i IT sektor dobio na značaju posljednjih godina. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!