Capital.ba

Rast nezaposlenosti najviši u Trebinju

26.03.2012. / 7:20

BANJALUKA,  Broj nezaposlenih u Republici Srpskoj na kraju prošle godine u odnosu na kraj 2010. porastao je za 7.915 ili 5,4 odsto, a najveći broj radnika ostao je bez posla na području Trebinja.
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje RS njihova filijala u Trebinju evidentirala je u pomenutom periodu rast nezaposlenosti za 12 odsto, odnosno 1.668 otkaza.

U trebinjskoj regiji najgore stanje je u opštini Trebinje, gdje je broj nezaposlenih za godinu povećan za više od hiljadu ili 33,5 odsto. U najjužnijem gradu Srpske posao su na kraju prošle godine tražila 4.074 stanovnika. Slijedi Bileća, gdje je na kraju prošle godine bilo 184 više nezaposlenih nego 2010. godine. Berkovići su jedina opština u Hercegovini koja je zabilježila pad broja nezaposlenih.
Načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk rekao je da je jedan od glavnih krivaca velikog rasta nezaposlenosti u toj opštini odlazak “Novoteksa” u stečaj, kada je u jednom danu bez posla ostalo oko 850 radnika.
– Neuspjele privatizacije su glavni razlog rasta broja nezaposlenih. To nije specifično samo za Trebinje. Loše privatizacije zadaju probleme ne samo lokalnoj vlasti, već i višim nivoima vlasti u Srpskoj – rekao je Đuk i dodao da bi u ovoj godini moglo doći do rasta zaposlenosti ukoliko bude riješen problem u “Novoteksu” i “Agrokopu”.
Poslije trebinjske najveći rast nezaposlenosti bilježi filijala u Istočnom Sarajevu, gdje je za godinu broj nezaposlenih porastao za 1.078 ili 7,4 odsto.

 

Najveći rast nezaposlenosti imala je opština Pale, gdje je na kraju 2011. posao tražilo 3.560 ljudi ili 324 više nego godinu ranije. Slijedi Rogatica sa rastom nezaposlenosti u 2011. od 15,8 odsto u odnosu na godinu ranije. Na području koje pokriva filijala Zavoda za zapošljavanje Istočno Sarajevo više zaposlenih od broja otkaza imale su jedino opštine Han Pijesak i Novo Goražde.
Na biroima za zapošljavanje koje pokriva filijala Banjaluka na kraju 2011. godine je bilo prijavljeno više od 44.000 nezaposlenih, što je za 2.419 ili 5,8 odsto više nego godinu ranije. Najveće povećanje broja nezaposlenih bilježi Banjaluka za 747, te Gradiška, gdje je na kraju prošle godine u odnosu na kraj 2010. godine broj nezaposlenih povećan za 463 lica.
Načelnik opštine Gradiška Nikola Kragulj takođe uzrok vidi u lošoj privatizaciji.
– Kupcima je bio samo cilj dolazak do imovine preduzeća, dok su zaposleni uglavnom završavali na birou. Pored toga mlađe generacije završavaju škole i fakultete koji ne nude perspektivu, što dovodi do akumuliranja broja nezaposlenih – rekao je Kragulj.
Dobojska filijala Zavoda za zapošljavanje RS imala je stopu rasta nezaposlenosti od 5,3 odsto, a samo u opštini Doboj broj nezaposlenih povećan je za 540 ljudi. Na području bijeljinske filijale zabilježen je rast broja nezaposlenih za 899 lica ili tri odsto, dok filijala u Prijedoru bilježi najmanju stopu rasta nezaposlenih – za 494 lica ili 2,4 odsto.
Član Udruženja ekonomista RS – SWOT Miloš Todorović kaže da nezaposlenost raste od 2009. godine, a kao osnovne razloge navodi uticaj ekonomske krize i lošu privatizaciju.
– Ova dva faktora su ključna i dovode do gašenja sve većeg broja preduzeća – rekao je Todorović.
On je naglasio da broj nezaposlenih u Srpskoj pokazuje da se privreda nalazi u veoma teškoj situaciji i ne očekuje da će se pozitivni preokret dogoditi u ovoj godini.
Ukupan broj nezaposlenih na kraju 2010. godine u Srpskoj iznosio je 145.620, dok je krajem prošle godine porastao na 153.535 lica.
Najveći problem
Rezultati istraživanja javnog mnjenja koje je za “Glas Srpske” uradila agencija “Ipsos Stratedžik marketing” pokazalo je da je upravo nezaposlenost najveći problem sa kojim se suočavaju stanovnici Srpske.
Rezultati istraživanja pokazali su da čak 71 odsto stanovnika nezaposlenost smatra najvećim problemom u RS.  Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!