Capital.ba

Proizvodnja “Ratana” obustavljena zbog zagađenja okoline

19.11.2012. / 14:12

SREBRENICA, Poslovna jedinica brčanske firme “Ratan” u Srebrenici sredinom avgusta je prekinula rad, nakon mjesec i po dana probne proizvodnje plastično-aluminijskih profila i neizvjesno je kada će ga nastaviti, potvrdila je rukovodilac ovog pogona Vesna Mustafić.

Ona je rekla da je u toku pribavljanje odgovarajućih dozvola za rad i dodala da za odobrenje nastavka proizvodnje očekuje pomoć Vlade Republike Srpske, od koje je “Ratan” u zakup uzeo objekat bivše “Vezionice”.

Iako Mustafićeva tvrdi da je “Ratan” izmirio obaveze prema devet radnika koji su na čekanju, kao i dugove za vodu i odvoz smeća, u Komunalnom preduzeću “Polet” je rečeno da je “Ratan” među većim dužnicima za utrošak vode i odvoz smeća.

Ekološki inspektor u opštini Srebrenica Ilijas Begić izjavio je da je “Ratan” pokrenuo hemijsku proizvodnju u bivšoj “Vezinici”, koja se nalazi u urbanom naselju, što je nedopustivo i da je naložio da se obustavi rad do pribavljanja odgovarajućih dozvola koje treba imati za ovakvu proizvodnju.

“Pogon nije u industrijskoj zoni nego u gradu i bez ikakvih odobrenja i preduzimanja mjera zaštite okoline počeli su topiti i prerađivati plastiku za proizvodnju profila, a otpadne vode su direktno ispuštali u rijeku, te dim u vazduh, bez ugradnje prečistača i filtera”, izjavio je Begić.

On je dodao da je o tome obavijestio Inspektorat Republike Srpske i predložio rukovodstvu pogona “Ratana” da obustavi preradu plastike do pribavljanja odgovarajućih dozvola, što u protekla tri mjeseca nisu učinili, niti dozvole, kako kaže Begić, po zakonu mogu dobiti.

“Predstavnici `Ratana` su, izgleda, računali kada su iznajmili objekat od Vlade Republike Srpske, da će zbog toga dobiti sve saglasnosti, pa i one za koje ne ispunjavaju uslove, što se pokazalo iluzijom”, rekao je Begić.

“Radi se o `prljavoj tehnologiji` koja je preseljena u Srebrenicu, vjerovatno zbog nemogućnosti dobijanja odobrenja za tu proizvodnju – topljenje i preradu plastike, u Brčkom”, rekao je Begić.

On je ocijenio da je “Ratan” na prevaru, bez ikakvih dozvola i mjera zaštite okoline, pod izgovorom otvaranja novih radnih mjesta i dodatnog zapošljavanja, namjeravao pokrenuti preradu i topljenje plastike u Srebrenici računajući da će ovdje dobiti i podsticaj za to i da im niko neće tražiti dozvole i ispunjavanje ekoloških uslova za organizovanje hemijske proizvodnje, smatrajući da ovdje niko ne zna za te propise.

“U ovoj opštini su poželjni samo oni investitori koji će poštovati i pridržavati se zakonskih propisa”, rekao je Begić.

Organizovanje hemijske proizvodnje u urbanoj zoni bez ugradnje filtera i prečistača i bez pribavljanja potrebnih dozvola, on je ocijenio drskim, ciničnim i društveno neodgovornim potezom vlasnika “Ratana” i bilo koje firme koja na takav način želi da organizuje djelatnost i otvara radna mjesta koja će donositi bolest ovdašnjim stanovnicima i njihovom okruženju, umjesto radnih mjesta i prosperiteta.

Begić kaže da je svjestan da mu kao Bošnjaku zamjeraju što je obustavio rad firme drugog Bošnjaka koji je “došao da pomogne Srebrenici”, ali da kao ekolog i profesionalac nije imao drugog izbora.

Kada su saznali o kakvoj industriji je riječ Srebreničani, pa i oni koji aktivno traže posao, rekli su da je bolje da nekoliko ljudi i dalje bude nezaposleno nego da dobiju posao u “Ratanu” i da se zbog njihovih simboličnih plata truje kompletno stanovništvo ove varošice.

Mnogi Srebreničani tvrde da je riječ o političkoj firmi koja je pokrenula rad u cilju predizbornog marketinga SDP BiH. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!