Capital.ba

Profesionalni poljoprivrednici neće da dijele hljeb

08.04.2020. / 13:29

BANJALUKA – Nakon što je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske prekinulo dugogodišnju praksu prema kojoj dužnici ne mogu dobiti podsticaje, sad novim izmjenama Pravilnika i oni koji uopšte nisu registrovali poljoprivredno gazdinstvo mogu konkurisati.

poljoprivrednici

To nikako nije obradovalo one proizvođače koji redovno izmiruju svoje obaveze, jer je kako poručuju, i bez takvih agrarni budžet bio nedovoljan za sve potrebe.

U juče objavljenom dopunjenom Pravilniku o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja onima koji nisu upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG) je omogućeno da ostvare podsticaj kod kupovine domaćeg sjemena kukuruza.

Sa 15 odsto koliko je subvencija iznosila u prethodnom pravilniku, ona je u novom povećana na 50 odsto.

Pravo na podsticajna sredstva za regresiranje sjemena poljoprivredni proizvođači ostvaruju na osnovu zahtjeva, koji podnose Agenciji i uz koji prilažu fiskalni račun iz tekuće godine na kojem je naznačen naziv sorte ili hibrida domaćeg proizvođača. Poljoprivredni proizvođači koji nisu upisani u RPG, uz zahtjev dostavljaju i broj tekućeg računa i naziv banke u kojoj je račun otvoren“, navodi se u pravilniku.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kaže za CAPITAL da registrovani poljoprivrednici nemaju ništa protiv da ministarstvo podstiče dužnike i neregistrovane proizvođače, ali samo pod uslovom da za njih pronađe dodatna sredstva.

Ukoliko ionako nedovoljan budžet budemo morali dijeliti sa takvima, imaćemo problem. Da pogrešno ne bude shvaćeno, svakako da treba proizvesti što veće količine hrane ali te nove ljude treba stimulisati iz novih sredstava, a ne dirati postojeći budžet“, kaže Marinković.

Prema njegovim riječima, zbog vanrednih okolnosti stvari se moraju sagledavati sa drugog aspekta ali nikako na štetu onih koji redovno izmiruju svoje obaveze.

Ne možemo osporavati i umanjivati subvencije ljudima koji se godinama bave time i žive od toga zarad nekoga ko će samo ove godine zarad ove situacije zasijati neke površine. One koji nisu izmirivali obaveze na vrijeme ne možemo izjednačavati sa ljudima koji odgovorno obavljaju svoj posao. I njih treba stimulisati da zasiju što više ali im i odrediti rokove kada da izmire svoje obaveze. Najbolje bi bilo da to bude prije nego što ostvare bilo kakve subvencije“, kaže Marinković.

Međutim, od njegove ideje da ministarstvo obaveže dužnike na izmirenje obaveza neće biti ništa. Naime, novim Pravilnikom takvima je omogućeno da im se za vrijeme vanrednog stanja omogući isplata podsticaja bez obzira na obaveze.

To su da podsjetimo, obaveze za doprinose prema Poreskoj upravi RS i protivgradnoj zaštiti u prošloj godini.

U resornom ministrastvu tvrde kako je regresiranje domaćeg sjemena redovna mjera Ministarstva koju provode treću godinu zaredom, te da su njome i ranije bili obuhvaćeni i registrovani i neregistrovani poljoprivredni proizvođači.

To je i jedina mjera gdje su obuhvaćeni i neregistrovani proizvođači, dakle oni koji nisu u Registru poljoprivrednih gazdinstava“, kažu oni.

Tvrde kako imaju i način na koji će iskontrolisati neregistrovane poljoprivrednike.

Kontrola će se odvijati na način da će se ukupne količine za regres uporediti sa količinama koje su proizvedene i distribuisane prema veleprodajnim i maloprodajnim objektima o čemu već imamo evidenciju“, kazali su nam u Ministrastvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Kada je riječ o poljoprivrednicima koji ne izmiruju svoje obaveze na vrijeme, ministarstvo im je izašlo u susret tako što ih je izbrisalo iz svojih evidencija kada su u pitanju krediti međunarodnih organizacija.

Iz ministarstva poručuju kako brisanje iz evidencije ne znači da je i dug obrisan.

Navedena zaduženja i dalje su na snazi prema komercijalnim bankama koje su sklopile ugovor sa Ministarstvom odnosno Vladom Republike Srpske, a koje su pojedinačne kreditne iznose ugovarale sa krajnjim korisnicima. Korisnici i dalje imaju obavezu vraćanja kredita, ali im se istovremeno omogućava pravo na podsticajna sredstva“, objašnjavaju u ministarstvu.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!