Capital.ba

Prodavnice preplavljene kineskom robom

07.12.2011. / 8:20

BANJALUKA, U BiH je ove godine uvezeno 120.636 tona robe porijeklom iz Kine, u vrijednosti 706 miliona maraka, rekao je “Glasu Srpske” načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO BiH Ratko Kovačević.

– Za 11 mjeseci ove godine u BiH je direktno iz Kine uvezeno 67.376 tona robe u vrijednosti 230 miliona KM, ali je roba porijeklom iz Kine uvožena i iz drugih zemalja – rekao je Kovačević.
On je naglasio da je u BiH najviše uvezeno kineske robe namijenjene širokoj potrošnji, odnosno razne tkanine, tekstil, odjeća i obuća.
– U BiH je u jedanaest mjeseci ove godine uvezeno i mnogo tehničkih uređaja porijeklom iz Kine – kazao je Kovačević.
Predsjednik Pokreta potrošača RS Dragutin Bošković rekao je da se u svakoj prodavnici, ali i vodećim trgovačkim centrima u BiH, mogu naći tone kineske robe.
– Roba porijeklom iz Kine ugrožava domaće tržište, jer Srpska ima i više nego odlične uslove za proizvodnju te iste robe koju uvozi. Kineska odjeća koja se uvozi u BiH je veoma nekvalitetna, ali je i jeftina. Zbog niskog standarda stanovnika Srpske, kineska roba je uprkos svojim nedostacima veoma tražena – rekao je Bošković i naglasio da kineska roba veoma često sadrži i supstance koje mogu negativno da utiču na zdravlje ljudi.
Prema riječima Boškovića, prodavnice kvalitetne robe u BiH ugrožava i sve veći uvoz falsifikovane robe, koja predstavlja kopiju poznatih svjetskih brendova.
– Nekada se jedino na osnovu cijene može otkriti da li je neka roba falsifikovana – rekao je Bošković.
U UIO BiH naglasili su da, ukoliko otkriju pokušaj uvoza robe koja je falsifikat, zaustavljaju takvu pošiljku, te pozivaju ovlašćenog zastupnika za uvoz te konkretne robne marke u BiH, koji potvrđuje da li je riječ o falsifikatu.
Inspekcija
U Republičkoj upravi za inspekcijske poslove RS ranije su “Glasu Srpske” rekli da je Tržišna inspekcija prilikom kontrole u prodavnicama kineske robe utvrdila da se najčešće nepravilnosti u poslovanju odnose na neposjedovanje deklaracije.
– Često se dešava da proizvodi imaju i nepotpunu deklaraciju, te da nemaju uputstvo za rukovanje i održavanje – kazali su u Inspektoratu. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Prodavnice preplavljene kineskom robom

    1. MArina

      mislim stvarnoooooo….
      ja vise nisam sigurna ni sta kupujem… :)