Capital.ba

Prisjeo im paradajz iz Turske

11.04.2018. / 15:31

BANJALUKA – Vijest da na gajbicama paradajza uvezenog iz Turske u Srbiju stoji upozorenje da kora nije za ljudsku upotrebu zabrinula je i stanovnike Republike Srpske koji svakodnevno pazare ovo povrće, jer se osim domaćeg, na tezgama i policama marketa već može naći i uvozno.Prisjeo im paradajz iz Turske

Banjalučanka Slavica R., koju smo juče zatekli ispred jedne od prodavnica, kaže da se ne usuđuje da kupi paradajz iako je njenim ukućanima jedna od najdražih salata.

– Čula sam za paradajz iz Turske koji se prodaje u Srbiji, a znam da i kod nas uvoze, pogotovo ovaj prvi. Ne znam šta piše na deklaraciji, ali se ne usuđujem da ga kupim. Svim i svačim nas truju. I nije to problem samo sa paradajzom. Ranijih godina u limunu je bilo pesticida, a sporne su bile i mandarine, a sad paradajz – kazala je ova Banjalučanka.

U Spoljnotrgovinskoj komori BiH su istakli da na naše tržište dolazi paradajz iz Turske, ali nisu mogli da potvrde da li je riječ o povrću sa spornom deklaracijom.

– U prva dva mjeseca ove godine uvezena su 632.962 kilograma paradajza iz Turske, vrijednosti 659.447 KM – naveli su u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.

Dodaju da je lani uvezeno 4,46 miliona kilograma paradajza iz Turske, vrijednosti 4,5 miliona maraka.

Načelnik Odjeljenja za biljnu proizvodnju u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Saša Lalić ističe da nema informaciju da li se sporni paradajz prodaje i na našem tržištu.

– Takve deklaracije se obično nalaze na pakovanjima agruma, čija se kora ne koristi u ishrani. Vjerujem da je tu došlo do neke greške. U svakom slučaju, treba biti oprezan – rekao je Lalić.

Dodaje da je savremena poljoprivreda nezamisliva bez upotrebe pesticida, ali da proizvođač mora dobro poznavati i kulture koje uzgaja i pesticide koje koristi.

Lalić je kazao da je edukacija poljoprivrednika obavezna.

U Agenciji za bezbjednost hrane BiH kažu da od nadležnih inspekcija nisu dobili obavještenje da su pri uvozu u BiH zabilježeni slučajevi da je na gajbicama paradajza iz Turske ispisano upozorenje da kora nije za ljudsku ishranu.

– U BiH se sprovodi redovni godišnji program kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog porijekla, a rezultati programa dostupni su javnosti – navode u ovoj agenciji.

U Inspektoratu RS ističu da su inspektori lani prilikom uvoza uzeli 1.133 uzorka voća i povrća za laboratorijske analize, te da je potvrđeno da su svi ispitivani uzorci bili uredni i da zadovoljavaju propisane parametre zdravstvene ispravnosti i kvaliteta.

Limun

Na tržištu RS i BiH prije četiri godine pojavio se limun uvezen iz Turske, za koji se sumnjalo da je tretiran štetnim materijama.

U nekoliko ispitivanih uzoraka tada je pronađena supstanca imazalil koja izaziva kancerogene posljedice. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!