Capital.ba

Prijeti finansijski slom

08.12.2011. / 9:40

SARAJEVO, Šef Svjetske banke u BiH Anabela Abreu upozorila je da će ukoliko ne bude postignut makroekonomski okvir BiH za 2012. godinu iščeznuti i preostala tri izvora finansiranja BiH – od Evropske komisije, Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke.

Abreu tvrdi da poteškoće u postizanju dogovora ne leže u potpunosti u političkim razlikama.

“Postoji još jedan fundamentalniji politički problem. BiH ima moćne grupe predstavnika interesa pojedinih segmenata populacije. Zahtjevi tih grupa iz javne blagajne nisu adekvatno usaglašeni, pa je administracija preglomazna i budžetske obaveze su veće nego što BiH može sebi da priušti”, pojašnjava Abreu u autorskom tekstu u “Dnevnom avazu”.

Prema njenom mišljenju, ukupna izdvajanja za plate u javnom sektoru daleko su veće nego u bilo kojoj drugoj zemlji u regiji, a visina penzija boraca i vojske nije srazmjerna mogućnostima BiH.

“Broj korisnika invalidskih penzija je vrlo velik u poređenju sa drugim zemljama”, istakla je Abreu.

Ona je naglasila da su postojeće politike neodržive i da će dovesti do enormnog povećanja deficita i gomilanja dugova.

“U određenom momentu sistem će se potpuno slomiti sa posljedicama koje je teško predvidjeti i neugodno zamisliti”, smatra Abreu.

Prema njenim riječima, ekonomski rast u Evropi i ostatku svijeta vjerovatno će biti mnogo manji nego što je iko očekivao, a efekti će se vrlo snažno osjetiti u BiH koja treba da se pripremi.

“To znači da kako političke vođe, tako i socijalni patneri trebaju prevazići ključne političke razlike da bi bio izgrađen jedinstven front u borbi protiv mogućih efekata krize,” poručila je Abreu.

Ona navodi da će, ukoliko ne budu prevaziđene razlike, biti smanjen izvoz, domaći ekonomski rast usporen, prihodi će opasti, a pristup finansiranju biće znatno otežan.

“BiH se u velikoj mjeri oslanja na strane izvore finansiranja iz bankarskog sistema. To će, međutim, biti vrlo teško dobiti u budućnosti,” zaključila je Abreu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!