Capital.ba

Povećanje konkurentnosti i unapređenje poslovnog ambijenta

12.10.2015. / 15:15

sjednica savjetaBANJALUKA, Povećanje konkurentnosti Republike Srpske, unapređenje poslovnog ambijenta, jačanje institucionalnih kapaciteta, važnost partnerskog odnosa, aktivnosti na promociji ciljanih sektora i ciljanih tržišta, operativni su ciljevi Strategije za podsticanje stranih ulaganja za period 2015-2020. godine u Republici Srpskoj.

Nakon drugog sastanka Savjeta za strane investitore u Banjaluci, na kojem je razmatrana ova strategija, ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić rekao je novinarima da su članovi Savjeta izrazili zadovoljstvo ovim dokumentom, ali da su potrebne dorade da bi bio efikasniji u primjeni.

Klokić je rekao da su predstavnici pojedinih rudnika istakli problem plaćanja višestrukih naknada i samo plaćanje zemljišta nad kojim se vrši eksproprijacija, te problem obrazovanja radne snage gdje je potrebno uskladiti potrebe tržišta rada sa obrazovanjem.

Ministar Klokić, koji je i predsjednik Savjeta za strane investitore, rekao je da postoji i Akcioni plan koji prati ovaj strateški dokument gdje su definisani rokovi kada će koji posao biti realizovan i ko će biti nosioci.

On je naveo da su u 2014. godini ukupna ulaganja stranih investitora u BiH iznosila oko 740 miliona KM, od čega 379 miliona KM u Republici Srpskoj.

Klokić je rekao da su Rudnik i Termoelektrana “Stanari” jedan od najvažnijih stranih investitora u Republici Srpskoj, te austrijska kompanija “Kelak” koja je u Srpskoj izgradila dvije mini hidroelektrane, a u planu su još dvije iz obnovljivih izvora energije.

Govoreći o Nacrtu novog zakona o stečaju, kojeg je utvrdila Vlada Republike Srpske i koji će 20. oktobra biti razmatran na sjednici parlamenta Republike Srpske, Klokić je rekao da je predloženo smanjenje stečajnog postupka, povećanje broja stečajnih sudija, te uvođenje mehanizma predstečaja.

Član Savjeta za strane investitore iz Bijeljine Vlado Simeunović rekao je da je potrebno uspostaviti povezanost između privrede i obrazovnog sistema u Republici Srpskoj.

On je izrazio zadovoljstvo činjenicom da su gradovi Banjaluka, Bijeljina i Prijedor dobili međunarodni sertifikat, garant o efikasnosti lokalne administracije i postojanja povoljne investicione klime u region, ističući da je to dobra pretpostavka kada dođe strani investitor da ima potrebnu dokumentaciju da krene sa projektom.

“Važno je da na nivou Republike Srpske i BiH postoji jasan zakonski okvir za strane investicije. Svi investitori `kucaju na vrata` lokalne zajednice gdje su najbolji geografski, materijalni i ljudski pokazatelji”, istakao je Simeunović.

Savjet za strane investitore Republike Srpske osnovan je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o stranim ulaganjima Republike Srpske iz 2011. godine.

Savjet čine predstavnici Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju, Ministarstva finansija, Ministarstva industrije, energetike i rudarstva, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske, Privredne komore, šest gradova i stranih investitora. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!