Capital.ba

Potražnja za ugljem premašila osam milijardi tona

01.08.2022. / 12:59

PARIZ – Globalna potražnja za ugljem mogla bi da dostigne osam milijardi tona u 2022, što odgovara istorijskom maksimumu postavljenom 2013. godine. Očekuje se da će nastaviti rast i u idućoj godini, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u ažuriranom izvještaju o tržištu uglja.

ugalj

Foto: Pixabay

“Na osnovu trenutnih ekonomskih i tržišnih trendova, predviđa se da će globalna potrošnja uglja porasti za 0,7 posto ove godine na osam milijardi tona, pod pretpostavkom da se, kako se očekuje, kineska ekonomija oporavi u drugoj polovini 2022. godine”, navodi se u izvještaju IEA objavljenom krajem prošle nedjelje.

Ovaj globalni ukupni iznos bi, dodaje se, odgovarao godišnjem rekordu iz 2013, a potražnja za ugljem će vjerovatno porasti sljedeće godine na novi rekord svih vremena.

Prema navodima IEA, potražnja je podstaknuta rastućim cijenama prirodnog gasa, što primorava mnoge zemlje na prelazak sa gasa na ugalj i ponovo otvoraranje zatvorenih termoelektrana na ugalj, prenosi Raša tudej.

U analizi se procenjuje da će Kina, koja je “odgovorna za više od polovine globalne potrošnje uglja“, biti glavni pokretač rasta potražnje u drugoj polovini 2022. godine, nakon što je u prvom polugodištu zabilježila pad potražnje od 3 procenta.

Takođe se predviđa da će potražnja za ugljem u Indij porasti zbog ekonomskog rasta zemlje i veće potrošnje električne energije, kao i da će EU doprinjeti tražnji, jer se sve više okreće uglju u proizvodnji električne energije kako bi zamijenila gas ili ga sačuvala za zimu zbog pada uvoza ruskog gasa.

IEA dodaje da će tržište uglja ostati volatilno 2023, prije svega zbog stupanja na snagu embarga EU na ugalj, zbog čega bi cijene mogle da nastave rastu i dogodine.

“Pošto su rastuće cijene prirodnog gasa učinile ugalj konkurentnijim na mnogim tržištima, to je podstaklo potražnju što je zauzvrat izazvalo povećanje međunarodnih cijena uglja koje su tri puta obarale rekord svih vremena u periodu između oktobra 2021. i maja 2022”, navodi se.

Sankcije i embargo na ruski ugalj su poremetili tržišta, a problemi u drugim zemljama glavnim izvoznicima ovog energenta doprinjeli su nestašici ponude.

“Buduću da se drugi proizvođači uglja suočavaju s ograničenim kapacitetima da nadoknade rusku proizvodnju, cijene na terminskim tržištima uglja ukazuju na nastavak zategnute tržišne situacije u narednoj godini i nadalje“, navodi IEA. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Potražnja za ugljem premašila osam milijardi tona

    1. honduras

      Cijene uglja su u ovim vrememnima promjenjive i trebaju se usklađivati sa cijenama ostalih energenata. naši rudnici ne bi trebali dozvoliti da netko drugi iskoristi ovu situaciju te ostvaruje ekstra profit ništa ne rizikujući. Rudnici trebaju prodavati ugalj po trenutnim cijenama na svijetskim berzama ali mogu i dogovoriti dugoročnu prodaju sa garancijama banke i uplatom određenog avansa pod uslovom da su ugovori minimum na godinu dana ili više. u slučaju da su to kratkoročne prodaje onda se prodaje po trenutnim cijnama na svijetskim berzama. Kupci kojima je potreban ugalj će ga kupiti ili na svijetskim berzama ili od rudnika uz kalkulaciju cijene dostave. Sad je odlično vrijeme da svi zarade i riješe sve probleme dugovanja, modernizacije i povećanja proizvodnje kao i ulaganja u nadogradnju u ovoj oblasti.