Capital.ba

Ponovo uspostavljene specijalne trgovinske povlastice

04.01.2012. / 17:39

SARAJEVO, Evropska unija ponovo je uspostavila specijalne izuzetne trgovinske povlastice koje se odnose na zemlje zapadnog Balkana do kraja 2015. godine, uključujući i Kosovo.

U saopštenju Delegacije EU u BiH navodi se da će ekonomije zapadnog Balkana od 1. januara nastaviti da uživaju pogodnost neograničenog bescarinskog pristupa tržištu EU za gotovo sve proizvode koji dolaze iz ovih država i područja.

Zajedno sa bilateralnim Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) potpisanim sa svim zemljama zapadnog Balkana, izuzimajući Kosovo, ove trgovinske povlastice podstiču ekonomsku integraciju sa EU, a time i političku stabilnosti i ekonomski napredak u regionu.

Posebne trgovinske povlastice trebalo bi da omoguće svim zemljama zapadnog Balkana da još više iskoriste povlašteni trgovinski režim koji donosi više pogodnosti od onoga što je predviđeno u SSP-u.

EU je prvi put u 2000. uspostavila jedinstven neograničen bescarinski pristup tržištu EU za skoro sve proizvode koji dolaze iz regije zapadnog Balkana, odnosno za Albaniju, BiH, Hrvatsku, Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju.

Jedino su vino, šećer, neki goveđi i riblji proizvodi ušli u EU pod preferencijalnim carinskim kvotama kako je ugovoreno SSP. Režim je obnovljen 2005. i isticao je 31. decembra 2010. godine.

Zbog toga je 22. februara prošle godine Evropska komisija predložila produženje režima autonomnih povlastica do 31. decembra 2015. godine.

Evropski savjet glasao je za prijedlog Komisije 13. oktobra i Savjet EU ga je usvojio 24. novembra prošle godine.

Sniženje carina, prema novoj Uredbi o izmjenama i dopunama Uredbe Evropske komisije, usvojeno je 30. decembra, a primjenjivaće se retroaktivno kako bi izvoznicima omogućilo naknadu za obaveze plaćene u 2011. godini. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!