Capital.ba

Počinju pregovori EU i Britanije

03.03.2020. / 9:00

BRISEL, Dugo očekivani trgovinski pregovori EU i Britanije počeli juče.

 

Pregovori počinju usred tenzija zbog prijetnji premijera Britanije Borisa Džonsona da će odstupiti od pregovora ako se u roku od četiri mjeseca ne postigne dovoljan napredak.

Jučešnji razgovori označavaju početak procesa koji za cilj ima da obezbjedi Britaniji trgovinske i druge veze sa najvećim svjetskim trgovinskim blokom.

Tokom tranzicije Britanija ostaje u ekonomskoj orbiti EU, koja podrazumjeva jedinstveno tržište za robu i usluge, iako je napustila političke institucije organizacije.

Prema Džonsonu, sve pregovore treba zaključiti do kraja godine, što predstavlja izvjestan pritisak na pregovarače.

EU je saopštila da neće pod pritiskom Džonsonovog zahtjeva zaključiti trgovinski sporazum do kraja godine koji bi Britaniji mogao da obezbjedi konkurentsku prednost.

EU pregovarači žele da Britanija potpiše sporazum na osnovu propisa EU koji uključuju ekološke standarde, prava radnika i pravila o državnoj pomoći.

Ovonedjeljni pregovori će se održati u Briselu. Evropsku uniju će predstavljati Evropska komisija koja je nadgledala proces Bregzita i u ime 27 zemalja članica pregovara o međunarodnim trgovinskim sporazumima.

Glavni pregovarač EU Mišel Barnije izjavio je da nijedan dogovor ne može omogućiti odvijanje trgovine kao što je pružalo članstvo u EU.

Prva runda pregovora trajaće do četvrtka i uglavnom će se odnositi na pregovaračke formalnosti, iako se očekuje određena rasprava o suštini sporazuma. Trebalo bi da se timovi sastaju svake 2-3 nedjelje, naizmjenično u Briselu i Londonu.

Takođe se očekuje da će polovina pregovora biti održana do kraja juna. To će biti ključni momenat u pregovorima, jer Britanija do tada mora da se odluči o produžetku prelaznog perioda koji ima za cilj da olakša izlazak iz bloka.

Džonson je insistirao na tome da neće tražiti nikakav produžetak prelaznog perioda poslije kraja ove godine.

Ukoliko se prelazni period ne nastavi, trgovina između EU i Britanije će se odvijati po pravilima Svjetske trgovinske organizacije koja bi uključivala tarife i druga ograničenja.

Pemijer Britanije bio je jedan od glavnih nosilaca kampanje za Bregzit tokom referenduma 2016. On je izjavio da će izlazak iz EU vratiti suverenitet Britaniji dodajući da neće dozvoliti da se zakon u Britaniji usklađuje sa EU.

Prvi problem oko sporazuma mogao bi da se tiče pravila o ribarenju. Džonson je tim povodom izjavio da Britanija nakon Bregzita preuzima kontrolu nad svojim vodama dok EU želi da osigura da njene ribarske flote i dalje imaju pristup tim vodama kao i do sada. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!