Capital.ba

Pad BDP-a u evrozoni prvi put od 1995. godine

04.09.2008. / 8:40

BRISEL, Privreda 27 zemalja Evropske Unije (EU) je u drugom tromjesečju ove godine, zbog slabosti najvećih zapadnoevropskih država, doživela pad  bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 0,1 odsto u odnosu na prethodni kvartal, dok je taj pad u 15-članoj zoni evra iznosio 0,2odsto, što je prvi pad od 1995. godine, kada su se počeli statistički mjeriti podaci za evrozonu, objavio je juče “Evrostat”.
 Statistička agencija EU je podsjetila da je privreda EU u prvom tromjesečju 2008. porasla za 0,6odsto, dok je BDP evrozone takođe ostvario rast od 0,7 odsto u odnosu na prethodno tromjesečje.
 Kada se posmatra na godišnjem nivou, navodi “Evrostat”, privreda EU je usporila tempo rasta u drugom tromjesečju na 1,6 odsto sa 2,3 odsto u prvom kvartalu, dok su zemlje evrozone usporile ekonomski rast na 1,4 odsto sa prethodnih 2,1 odsto.
 Padu je, kako navode agencije, najviše doprinjela Njemačka, kao najveća evropska privreda, pošto je BDP te zemlje pa za 0,5 odsto u odnosu na prvo tromjesečje ove godine, dok su Francuska i Italija zabilježile minus od 0,3odsto.
 Pad su ostvarile i baltičke zemlje Estonija i Litvanija, pri čemu je u Estoniji, kao jedinoj zemlji u okviru EU, BDP pao i na godišnjem nivou.
 Sa padom u zapadnoj Evropi u kontrastu je stalni ekonomski rast u većini zemalja srednje i istočne Evrope, pri čemu je, na godišnjem nivou, najviše rasla rumunska ekonomija dostižući tempo od čak 9,3 odsto.
 Slijedi Slovačka sa rastom od 7,6 odsto i Poljska sa privrednim rastom od 6,1odsto. I Češka Republika je iskazala relativno snažan rast od 4,5 odsto, uprkos smanjenju sa prethodnih 5,3 odsto, u prethodnom tromjesečju, objavila je agencija ČTK.
 Dok Evropa “prigušuje” ekonomski rast, a nekim zemljama starog kontinenta čak prijeti recesija, u SAD su počeli da se izvlače iz dosadašnjeg slabog perioda, ukazuju agencije.
 Prema podacima “Evrostata”, naime, američki BDP je u drugom ovogodišnjem tromjesečju porastao za 0,8 odsto u odnosu na prethodni kvartal kada je taj rast bio 0,2odsto.
 Nasuprot tome Japan je, u istom periodu, zabilježio pad BDP-a za 0,6 odsto.
 U odnosu na isti period prošle godine  ekonomski rast je u SAD bio 2,2, a u Japanu jedan odsto.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!