Capital.ba

Oporavak inflacije u Kini, problemi ostaju

10.03.2015. / 9:39

pekingPEKING, Inflacija je u Kini u februaru ubrzala sa petogodišnjeg minimuma iz januara, ali je pad proizvođačkih cijena podstakao zabrinutost da bi druga po veličini svjetska ekonomija mogla potonuti u deflaciju.

Indeks potrošačkih cijena (CPI) je prošlog mjeseca porastao 1,4 odsto nakon rasta od 0,8 odsto iz januara, prije svega zahvaljujući poskupljenju hrane i usluga u vrijeme proslave Lunarne nove godine, saopštio je kineski Zavod za statistiku, a prenijela agencija Frans pres.

Sa druge strane, indeks proizvođačkih cijena (PPI), odnosno cijena proizvoda po napuštanju fabričkih kapija, smanjen je u februaru 36-i mjesec zaredom. PPI je pao 4,8 odsto na godišnjem nivou, nakon pada od 4,3 odsto iz januara i to je njegov najslabiji rezultat od oktobra 2009.

Skromna inflacija podstiče potrošnju tako što ohrabruje kupce na kupovinu prije nego što cijene skoče, dok pad cijena podstiče pojedince da odlažu kupovinu u očekivanju da će cijene dodatno pasti, kao i kompanije da odlažu investicije, što koči privredni rast.

Ekonomisti brinu da se Kina, ključni pokretač globalnog privrednog rasta, kreće ka deflaciji, kao što je ona koja je godinama gušila Japan, zbog niskog rasta CPI i ubrzanog pada fabričkih cijena.

Kineska centralna banka je u februaru snizila kamatne stope i nivo obaveznih rezervi banaka drugi put u posljednja tri mjeseca, navodeći kao razlog nisku inflaciju. Ekonomski rast Kine je prošle godine iznosio 7,4 odsto, što je najslabiji rezultat od 1990, a vlada u Pekingu je prošle nedjelje snizila prognozu rasta privrede za 2015. na “oko sedam odsto”, uz inflaciju od “oko tri odsto”. Potrošačke cijene su u 2014. porasle dva odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!