Capital.ba

Očekuje nas teška i neizvjesna godina

23.12.2011. / 8:20

BANJALUKA, Godina na izmaku bila je veoma teška za privredu Republike Srpske i BiH, a sasvim je sigurno da će i iduća biti godina izazova, ocjenjuju ekonomski analitičari i privrednici.

Prema riječima ekonomista, ova godina je bila jedna od najtežih u poslijeratnom periodu, s obzirom na to da se privreda nije oporavila ni od krize iz 2008. godine, a već je stigla i druga.
Član Udruženja ekonomista RS SWOT Miloš Todorović kaže da je 2011. godina pokazala blagi rast koji je ostvaren zahvaljujući isključivo nekolicini grana, prije svih naftnom sektoru, vađenju ruda i kamena.
Prema podacima Privredne komore RS industrijska proizvodnja u RS za prvih deset mjeseci ove godine povećana je za 6,7 odsto u odnosu na isti period 2010. godine. Najveći rast ostvaren je u oblasti vađenja rude i kamena.
Istovremeno broj zaposlenih u industriji smanjen je za 2,1 odsto.
Prosječna oktobarska neto plata u Srpskoj iznosila je 802 KM, odnosno manja je za pet maraka u odnosu na septembar ove godine. U odnosu na prosjek 2010. godine plata je realno smanjena za 2,1 odsto.
Analitičari ističu da će 2012. godina biti godina izazova, kako za privredu RS tako i BiH. Prognoze većine relevantnih institucija govore da će BDP rasti, ali da će taj rast biti veoma skroman.
– Procjenjujemo da će RS ostvariti rast između jedan i dva odsto, što u suštini predstavlja stagnaciju. Nama treba dvocifren rast da bi privreda osjetila neko poboljšanje – istakao je Todorović.
On kaže da će 2012. godina biti vrlo slična ovoj, ukoliko ne dođe do nekih naglih pomaka, koji se u ovom trenutku ne mogu vidjeti. Opšta ocjena je da je nelikvidnost najveći problem privrede Srpske.
– RS je pokušala osnivanjem privrednih sudova da poboljša likvidnost, što je donekle i uspjela, ali moraju biti donesene i dosta opsežnije mjere da bi se likvidnost poboljšala. Jedna od mjera koje bi trebalo preduzeti je da se zakonski ograniči rok plaćanja. U Hrvatskoj se roba mora platiti u roku od 45 dana, u Sloveniji od 90, dok kod nas i u Srbiji to uopšte nije zakonski regulisano i rješava se po sudovima, što dugo traje – naglasio je Todorović i dodao da domaćoj privredi nedostaje i novca u opticaju, prije svega zbog nedostatka stranih investicija.
– Izvoz je manji od uvoza i novac više izlazi nego što dolazi kod nas, što se i te kako osjeti u privredi – kazao je Todorović.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović ističe da je ekonomska situacija u BiH ove godine lošija nego prethodne jer više od godinu nije formirana vlast na nivou BiH, što je loš znak za investitore.
– Ova godina je bila veoma teška, a ne budemo li stvorili politički konsenzus na nivou BiH, u idućoj godini biće nam još teže. Situacija je dodatno komplikovana krizom u EU – kazao je Pavlović.
Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić kaže da je godina na izmaku jedna od najtežih u posljednjih nekoliko decenija, te da je ohrabrujuća, koliko je to moguće, činjenica da je u ovom periodu zabilježen rast industrijske proizvodnje.
– Međutim, očigledno je da imamo pad zaposlenosti. Osim toga, nelikvidnost sve više pritišće privredu, a događanja u okruženju veoma su uticala na ukupna kretanja u RS. Sasvim sigurno je da nas očekuje jedna veoma teška i neizvjesna godina i biće potrebno uložiti maksimum napora da bi se očuvala sadašnja privredna struktura – istakao je Vidić.
Zaposlenost
Prosječan broj nezaposlenih u Srpskoj za deset mjeseci 2011. godine iznosio je 149.902 lica, što je u poređenju sa istim periodom lani više za 4.380 lica, odnosno za tri odsto.
– Ove godine u RS je zaposleno oko 27.000, a otpušteno oko 28.000 ljudi. Međutim ono što je očigledno, a što ne bi smjelo da se događa, je da su otpušteni ljudi u privredi, a zaposleni u javnom sektoru – naglasio je Todorović. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!