Capital.ba

Novi pritisak na cijene nafte stiže iz Libije

15.09.2016. / 11:19

NJUJORK/LONDON, Cijene nafte su se danas blago oporavile poslije pada u jučerašnjem popodnevnom trgovanju, ali su dobitke ograničili najnoviji podaci o američkim zalihama i najava o povećanju proizvodnje u Libiji. nafta-123-718x446

Oba tipa nafte, koji se smatraju tržišnim referencama, potonula su juče popodne gotovo za tri odsto nakon što je američka Uprava za informacije o energetici saopštila da su zalihe benzina i drugih naftnih destilata u SAD porasle prošle nedjelje, što je potislo vijesti o neočekivanom padu isporuka te sirovine, prenosi agencija AFP.

Kasnije tokom dana libijska Nacionalna naftna korporacija je objavila da će udvostručiti proizvodnju u roku od četiri nedelje, nakon što preuzme kontrolu nad ključnim lukama koje su zaposele snage odane rivalskom rukovodstvu države.

Libija ima najveće rezerve nafte u Africi. Ove informacije su uskovitlale dugotrajnu zabrinutost zbog globalne prezasićenosti ponude i hiperprodukcije koje urušavaju cijene “crnog zlata” više od dve godine.

Američka naftna tržišna referenca, “laka” nafta WTI porasla je danas za sedam centi na 43,65 dolara za barel, a sjevernomorska sirova nafta “brent” se popela za 21 cent na 46,06 dolara.

“Tokom noći su ”bikovi” (optimisti) na tržištu nafte doživeli više udaraca”, kaže DŽefri Hejli, viši tržišni analitičar na trgovinskoj plaformi Oanda.

On je rekao da je donja granica podrške za WTI naftu na 42,50 dolara, a za “brent” na 45 dolara, “iako nijedan ni drugi član iz ovog dvojca ne uvažava tehničke nivoe u ovom trenutku”.

Analitičar za naftu i gas u kompaniji EY Sandživ Gupta smatra da će sastanak Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i Rusije u Alžiru krajem ovog mjeseca, kao i dalji ravoj situacije u Libiji imati ključni uticaj na cijene.

Očekuje se da će sastanak u Alžiru dati neki odgovor u pogledu problema prezasićenosti ponude, iako mnogi analitičari i dalje dovode u pitanje mogućnost postizanja dogovora o zamrzavanju ili smanjenju proizvodnje. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!