Capital.ba

Nizak vodostaj Dunava ugrozio izvoz kukuruza

26.12.2011. / 9:32

BEOGRAD, Kukuruz ubran u Srbiji, posljednjih godina najzastupljeniji je u izvozu agrarnih proizvoda iz zemlje. Ali ove godine, upozoravaju stručnjaci, situacija je znatno drugačija.

Zbog niskog vodostaja Dunava u posljednjih četiri mjeseca, izvoz je smanjen za više od 50 odsto. A Dunavom se iz Srbije izvozi 80 odsto kukuruza. Umjesto očekivanih milion tona, u Konstanci, glavnoj izvoznoj luci na Crnom moru, završilo je samo 450.000 tona ove najzastupljenije žitarice.

Ovakva situacija, kako navodi Žarko Galetin, direktor „Produktne berze“ u Novom Sadu, odrazila se i na cijenu kukuruza u Srbiji.
– Trenutno je cijena kukuruza na našoj berzi između 15,2 i 15,5 dinara po kilogramu – kaže Galetin. – Ako se ima u vidu da je kukuruz „na zeleno“ plaćan i po 17,2 dinara po kilogramu, jasno je kakva je situacija, i do čega je dovela povećana ponuda, odnosno, nemogućnost izvoza. Pozicija Srbije kao izvoznika nije ugrožena, pošto je u 2010. izvezena znatna količina kukuruza, ali, starog roda. Izvoz novog roda, međutim, zaustavio je Dunav.
Vukosav Saković, direktor „Žita Srbije“ objašnjava kako je iz Srbije umjesto 300.000 tona kukuruza mjesečno, koliko se izvozi u „redovnim uslovima“, odlazilo samo 150.000 tona.
– Izvoznici su se snalazili na najrazličitije načine – objašnjava Saković. – Punili su samo pola barže, nabavljali lakše barže, ali, jednostavno, priroda je bila neumoljiva, tako da je i ovih 150.000 tona mjesečno pravo čudo. Mnogi poslovi su izgubljeni, izgubljena je i solidna izvozna cijena kukuruza, ali, stvari će se popraviti kada poraste vodostaj Dunava.
Najveći dio kukuruza, koji se izvozi iz Srbije, utovara se u Novom Sadu. U Luci Novi Sad i u „Danubiusu“, kako objašnjava Milenko Milivojević, direktor Novosadske luke, utovari se oko 40 odsto kukuruza koji se plasira iz Srbije. U Pančevu se utovari oko 30 odsto, a preostale količine tovare se u Bogojevu, Smederevu i Apatinu.
– Stvari se, poslije gotovo četvoromjesečnog zastoja, lagano popravljaju – kaže Milivojević.
– Sada barže punimo sa 80 odsto kapaciteta, i bez problema dolaze do Konstance.
Kupaca na sve strane
Kukuruz iz Srbije, kako objašnjava Saković, svoje kupce nalazi u cijelom svijetu i stiže čak i do Japana i Južne Koreje. Najviše se, ipak, kupuje u mediteranskom bazenu, a iz EU, najveći kupci su Španija i Portugal, do kojih, takođe, stiže preko Crnog mora. Samo 20 odsto kukuruza ne putuje Dunavom, već se izvozi kamionima i vozovima.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!