Capital.ba

Neredovne i male plate kvare slavlje

01.05.2014. / 11:40

radniciBANJALUKA, Međunarodni praznik rada, 1. maj, radnici u Srpskoj ove godine dočekuju u mnogo težem položaju nego ranijih godina i bez prazničnog raspoloženja, ocijenili su predstavnici sindikata.

Najteža situacija, prema njihovim riječima, trenutno je u trgovini i ugostiteljstvu, građevinarstvu i poljoprivredi, ali ni u ostalim djelatnostima nije puno bolje. U svim preduzećima su slični problemi, a najčešće su to niske i neredovne plate.

Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS Tane Peulić kaže da se 1. maj nekad dočekivao u prazničnom raspoloženju, dok danas veliki broj radnika nema taj osjećaj i iskoristiće neradni dan da odrade neke poslove kod kuće ili zarade dnevnicu jer nemaju redovnih plata.

– Oko 30 odsto radnika u grani koju predstavljam ne prima platu tri i više mjeseci, a obaveze se u pojedinim preduzećima ne uplaćuju čak i po osam godina, što dovoljno govori u kakvom stanju radnici dočekuju ovaj praznik – kazao je Peulić.

Predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti Dragana Vrabičić istakla je da su plate dosta niske i da već dugo ništa nije mijenjano na tom planu.

– Prava radnika se sve više krše, uvode se zabrane formiranja sindikata, čak i insistiranje da se sindikati gase u onim preduzećima u kojima postoje, tako da naši radnici nemaju razloga za zadovoljstvo – naglasila je Vrabičićeva i dodala da je građevinarstvo na vrhu ljestvice sektora u kojima se najviše krše prava radnika i zaposleni izrabljuju do maksimuma.

S druge strane direktor Unije udruženja poslodavaca RS Saša Aćić kaže da je paradoks da se praznik rada slavi samo ne radeći. Dodaje da su poslodavci uradili analizu koja obuhvata 40 zemalja Evrope, a koja je pokazala da su samo u zemljama regiona neradni i 1. i 2. maj.

– To su Slovenija, Srbija, Crna Gora i BiH. Ali, u tim zemljama 9. maj nije neradni dan. Jedina zemlja u Evropi koja ima isti broj neradnih dana kao RS je Ukrajina – kazao je Aćić.

Istakao je da će Unija udruženja poslodavaca RS uskoro vjerovatno uputiti inicijativu Vladi da razmotri mogućnost da 2. i 9. maj izgube status državnih praznika.

Peulić je rekao da su poslodavci dijelom u pravu kada je u pitanju broj neradnih dana, ali da postoji i drugi problem, a to je ogroman broj prekovremenih sati koje provode na poslu.

– Imamo informaciju od radnika iz jednog preduzeća da imaju 61.000 prekovremenih sati za deset mjeseci koji im nisu plaćeni, kao ni obaveze na to. Istovremeno poslodavac je u tom preduzeću proglasio tehnološkim viškom 23 radnika. Kako je to moguće? Poslodavci treba da poštuju zakon, a onda će i radnici sigurno poštovati poslodavca – kazao je Peulić.

Povodom Prvog maja čestitke radnicima uputili su zvaničnici RS i BiH. Član Predsjedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović čestitao je praznik svim radnicima, predstavnicima sindikata i građanima sa željom da ga provedu u miru, zdravlju i prazničnom raspoloženju.

– Bez obzira na dugotrajnost ekonomske krize, ne smijemo prestati vjerovati u mogućnost privredne promjene i ekonomske obnove, koja bi dovela do novih ulaganja u proizvodne kapacitete, do porasta broja zaposlenih, podizanja životnog standarda radnika i poboljšanja ukupnog ekonomsko-socijalnog položaja stanovništva – navodi se u čestitki.

Čestitke radnicima uputio je i potpredsjednik RS Enes Suljkanović.

Praznik rada

Istorija Međunarodnog praznika rada počinje 1. maja 1886. godine kada je na ulice Čikaga izašlo oko 40.000 radnika tražeći bolje uslove i osmočasovno radno vrijeme.

Policija je upotrijebila oružje i ubila šest, a ranila oko 50 radnika. Mnogo radnika je uhapšeno, a vođe štrajka su izvedene pred sud. Petoro ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.

U znak sjećanja na krvoproliće u Čikagu, tri godine kasnije ustanovljen je praznik, a odluku su donijeli predstavnici radnika iz cijelog svijeta na Prvom kongresu Druge internacionale u Parizu, proglasivši 1. maj za Međunarodni praznik rada. Glas Srpske

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!