Capital.ba

Neradni dan košta čak 1,8 miliona KM

11.01.2012. / 8:30

BANJALUKA, Jedan neradni dan privatni sektor u Republici Srpskoj u prosjeku košta 1.873.760 maraka, što prema gruboj računici godišnje dovodi do višemilionske cifre ako se svi praznici i slobodni dani iskoriste, ali to nas ipak ne svrstava u velike neradnike, već u evropski prosjek.

Praznici u Republici Srpskoj regulisani su Zakonom o praznicima RS, prema kojem su republički Nova godina, odnosno 1. i 2. januar, Dan Republike, 9. januar, Međunarodni praznik rada, odnosno 1. i 2. maj, Dan pobjede nad fašizmom 9. maj, te Dan uspostave Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, 21. novembar.
Osim republičkih, tu su i vjerski praznici, a to su pravoslavni i katolički Božić, Kurban-bajram, pravoslavni Veliki petak, pravoslavni Vaskrs, katolički Veliki petak, katolički Uskrs i Ramazanski bajram.
Ipak, Srpska je po broju praznika uglavnom u okvirima evropskog prosjeka, gdje se godišnje u prosjeku praznuje između devet i 16 dana.
Poslodavci u RS kažu da gotovo svi radnici koriste svoje slobodne dane, a većina praznike i slobodne dane “spaja” sa vikendom, kako bi dobili mini-odmor.
– Slobodni dani mogu da budu korisni i afirmativni, jer radnici poslije tog kraćeg odmora imaju više volje za poslom – ističu poslodavci.
I u Privrednoj komori Republike Srpske, radnici najčešće koriste svoje slobodne dane, ali mnogi od njih, ako ima potrebe, pojedine poslove završavaju i kada su praznici.
– Svi radnici imaju mogućnost da iskoriste svoje slobodne dane, i prema Zakonu o radu i Zakonu o praznicima. Međutim, ako se desi da postoje neki nedovršeni poslovi, nije problem da se taj dan radi, kao i svaki drugi – rekao je portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević.
Računica
Trošak od 1.873.760 maraka po neradnom danu u privatnom sektoru dobio se množenjem cijene prosječnog neto radnog sata u privatnom sektoru u RS, sa osam radnih časova.
Prema procjenama ekonomista, oko 35 odsto radnika u Srpskoj čine zaposleni u privatnom sektoru, što znači da je 83.650 zaposlenih u ovom sektoru, koji u prosjeku mjesečno primaju oko 550 maraka.
Ako se uzme u obzir da jedan mjesec u prosjeku ima 24 radna dana, koji najčešće traju po osam časova, onda se od prosječne plate u privatnom sektoru, koja iznosi oko 550 maraka dobije da jedan prosječni radni sat iznosi 2,8 marke, odnosno 22,4 marke dnevno.
U Srpskoj je prošle godine bilo oko 239.000 zaposlenih, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS, a prosječna plata u prvih šest mjeseci 2011. iznosila je 808 maraka.
Kalendar praznika u RS
Republički praznici
Nova godina 1. i 2. januar
Dan Republike 9. januar
Međunarodni praznik rada 1. i 2. maj
Dan pobjede nad fašizmom 9. maj
Dan uspostave Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, 21. novembar
Vjerski praznici
Pravoslavni Božić (dva dana)
Katolički Božić (dva dana)
Kurban-bajram
Pravoslavni Veliki petak
Pravoslavni Vaskrs
Katolički Veliki petak
Katolički Uskrs
Ramazanski bajram
Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Neradni dan košta čak 1,8 miliona KM

    1. brane

      krivac za ovakvo stanje je drzava,i lobi privatnika…

    2. brane

      vecina privatni poslodavaca svojim radnicima nedaje ni dana godisnjeg odmora,a za par dana porodicnih praznika digla se tolika prasina,eh da je zakon EUjednak za sve,gdje bi nam bio kraj.subota i nedelja su dani za odmor a ne za izrabljivanje sirotinje….