Capital.ba

NBS objavila podatke o bankarskim kamatama na prekoračenja

24.02.2014. / 20:14

nbsBEOGRAD, Najveću godišnju kamatnu stopu na nedozvoljeno prekoračenje po tekućem računu ima Erste banka od 81,56 odsto, a najmanju Dunav banka A.D. od 16,34 odsto, objavila je danas Narodna banka Srbije.

Centralna banka je, kako navodi, objavila podatke po pojedinačnim bankama o kamatnim stopama na prekoračenja po tekućim računima za januar, kao dio inicijative za opšte sniženje cijena bankarskih proizvoda, ne ulazeći pri tome u poslovnu politiku banaka.

Na nedozvoljena prekoračenja čak 10 od 29 banaka ima kamatnu stopu veću od 50 odsto. Pored Erste banke, u toj grupi su Sosijete ženeral banka (78,28 odsto), KBM banka Kragujavac (58,69 odsto), Čačanska banka (57,99), KBC banka (57,59), Kredi agrikol Novi Sad (54,7), OTP banka (53,69), Prokredit (51,22), Srpska banka (51,11) i Komercijalna banka (50,34 odsto).

Najmanje kamate na nedozvoljena prekoračenja imaju, pored Dunav banke, još Unikredit banka (18,8 odsto) i JUBMES banka (22,21 odsto).

Što se tiče dozvoljenih prekoračenja, najveću kamatu na godišnjem nivou imaju Eurobanka od 38,25 odsto, zatim Poštanska štedionica od 36,75 odsto i Banka Inteza od 36,3 odsto.

Najmanju kamatu na dozvoljena prekoračenja imaju JUBMES banka od 16,84 odsto, zatim Dunav banka od 20,55 i KBC banka od 23,72 odsto.

Podaci se odnose na sektor stanovništva, koji obuhvata fizička lica, preduzetnike i neprofitne institucije koje pružaju usluge stanovništvu.

NBS je istakla da na ovaj način želi da građanima omogući da se na transparentan način upoznaju sa javno dostupnim podacima i da na osnovu toga uporede banke i naprave adekvatan izbor bankarskog proizvoda koji odgovara njihovim potrebama i mogućnostima.

Doprinoseći i na taj način pozitivnoj konkurenciji na bankarskom tržištu, NBS podsjeća da je svojom inicijativom uticala na optimiziranje nivoa kamatnih stopa na štednju, radi smanjenja cijene izvora sredstava, što je omogućilo započeti pad kamatnih stopa na plasmane banaka i povećalo dostupnost finansijskih sredstava privredi i građanima. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!