Capital.ba

Mjesečno oko dva miliona pošiljki

06.08.2013. / 10:39

postaBANJALUKA, Pojava savremenih tehnologija ima veliki uticaj na poštanski saobraćaj i uopšte tradicionalne načine komunikacije, a broj poslanih čestitki i pisama poštom iz godine u godinu se smanjuje, iako se u vrijeme praznika zabilježi veći promet.

“`Pošte Srpske` na mjesečnom nivou prosječno primaju oko dva miliona pošiljki, što ukupno iznosi oko 12 miliona u prvih šest mjeseci ove godine”, rečeno je u ovom preduzeću.

Prema podacima “Pošta Srpske”, u prvoj polovini ove godine “Pošte” su primile 7.412 telegrama, a u istom periodu prošle godine 9.011 telegrama, što je 17,74 odsto manje u odnosu na 2012. godinu.

“Kada je riječ o razglednicama, u prvih šest mjeseci 2013. godine, ukupno je primljeno 1.532, od čega 952 razglednice u unutrašnjem, a 580 u međunarodnom poštanskom saobraćaju. U prvoj polovini 2013. primljena su 23.929 paketa u unutrašnjem poštanskom saobraćaju i 517 paketa u međunarodnom saobraćaju”, navode iz “Pošta Srpske”.

Pošiljke “Brze pošte” su u stalnom porastu, te je broj pošiljaka u 2013. godini porastao za 22 odsto. U prvoj polovini 2012. godine primljeno je 25.515 pošiljaka, a u istom periodu ove 31.025 komada.

Pošiljke direktne pošte, kao što su leci su, takođe, u porastu, a očekuje se i porast broja primljenih paketa u unutrašnjem saobraćaju, s obzirom na to da su sklopljeni ugovori sa velikim korisnicima.

“Prema vrstama pošiljaka, najviše primimo pismonosnih pošiljaka, kao što su sudska pisma, poreski računi, pošiljke drugih pravnih lica, zatim pošiljke brze pošte i paketa”, navode iz “Pošta Srpske”.

Kada je riječ o pošiljaocima, od ukupnog broja pravna lica šalju oko 80 odsto pošiljaka, dok 20 odsto se odnosi na pošiljke koje šalju fizička lica, a ovaj omjer je gotovo isti svuda u svijetu, rečeno je u “Poštama Srpske”.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!