Capital.ba

Mirjanić otvorio Drugo stručno savjetovanje proizvođača mlijeka

17.04.2015. / 14:59

mirjanicSRBAC, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić otvorio je danas na Bardači kod Srpca Drugo stručno savjetovanje proizvođača mlijeka u Srpskoj, čiji je cilj prezentovanje novih tehnologija u proizvodnji mlijeka.

Dvodnevnom seminaru prisustvuje oko 50 proizvođača mlijeka iz Srpske, kojima će stručna predavanja o uvođenju novih tehnologija u proizvodnji mlijeka održati ugledni profesori iz Banjaluke, Sarajeva, Zagreba, Beograda i Novog Sada.

Otvarajući seminar, ministar Mirjanić je poručio da je došlo vrijeme za hrabre i odvažne ljude koji, “naoružani” stručnim znanjem, žele da razvijaju domaću proizvodnju.

“Međutim, oni bez podrške države teško da u tome mogu da uspiju. Zbog toga sam danas ovdje da bi pomogao da se zaključci provedu u djelo”, rekao je Mirjanić.

On je naveo da je BiH specifična društvena i ekonomska struktura, koje nema nigdje u svijetu i koja predstavlja kočnicu razvoja privrede i poljoprivrede.

“Sa kolegom iz Federacije BiH Šemsudinom Dedićem utvrdio sam sva važna pitanja iz oblasti mljekarstva, koje smo istakli kod resornog ministra u Savjetu ministara BiH, jer samo tako možemo doći do povoljnih rješenja u cijeloj BiH kada je u pitanju strategija uvoza i zaštita domaće proizvodnje”, rekao je Mirjanić.

On je istakao da treba čuti iskustva prisutnih gostiju iz EU, Hrvatske, Srbije i Federacije BiH, jer je iskustvo najjeftinija investicija, kao i znanje koje će prenijeti poljoprivredni eksperti iz oblasti mljekarstva.

Mirjanić je naveo da je Udruženje mljekara najbolje u Republici Srpskoj, za razliku od nekih drugih, koja imaju samo desetak članova.

“Zbog toga će resorno ministarstvo pripremiti zakon koji će regulisati uslove za osnivanje i način rada ovakvih asocijacija”, rekao je Mirjanić.

Predsjednik Udruženja mljekara Hrvatske Davor Blažić upozorio je da mljekarstvo u Hrvatskoj rapidno propada.

“U 2003. godini imali smo 65.000 proizvođača, a sada 9.165, dok je količina mlijeka sa 700 miliona pala na 525 miliona litara. Otkupna cijena mlijeka sada je 32 centa, a bez cijene od 44 centa nema isplative proizvodnje”, rekao je Blažić.

On je naveo da u Evropi sada ima 10 milijardi litara viška mlijeka i da je stručno savjetovanje dobar potez radi dogovora o tome kako se izboriti protiv nelojalne konkurencije.

O nelojalnoj konkurenciji govorio je Dragan Vasiljević, predsjednik Upravnog odbora “Farmalenda” iz Nove Topole, najveće govedarske farme u Republici Srpskoj, koji je rekao da je najveći problem domaćih proizvođača mlijeka razlika u iznosu subvencija, koje su u EU 12,9 puta veće nego u BiH.

“Ova razlika mora biti naplaćena na granici prilikom uvoza ako želimo poštovati pravičnost u slobodnoj trgovini, jer objektivno gledajući niti Federacija BiH niti Republika Srpska u svojim budžetima nemaju novca da to pokriju”, rekao je Vasiljević.

On je dodao da se mora stati sa nekontrolisanim uvozom hrane za šta BiH godišnje izdvaja 3,8 milijardi KM.

Skup su pozdravili i pomoćnik resornog ministra Boris Pašalić, član češkog Udruženja uzgajivača goveda Pavel Kačer i načelnik opštine Srbac Drago Ćirić. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!